Het-trik Mbapea za noćnu moru Barse; Liverpul siguran na “Puškaš areni”

Fudbaleri PSŽ-a odigrali su briljantnu utakmicu protiv Barselone slaviši na gostovanju sa 4:1 u prvom meču osmine finala Lige šampiona.

U odsustvu prve zvijezde tima Nejmara u prvi plan je iskočio Kilijan Mbape, koji je sa tri pogotka bio ključni faktor francuskog šampiona ove večeri, stigavši do 110. pogotka za ovaj klub.

Prvu ozbiljniju priliku na utakmici propustio je Antoan Grizman u 14. minutu, čiji pokušaj iz ne baš idealne pozicije nije predstavljao problem za Kejlora Navasa.

Početkom 19. minuta uzvratio je Mauro Ikardi posle asistencije Kilijana Mbapea, ali se argentinski napadač nije najbolje snašao pred golom Ter Štegena.

Ključni detalj prvog poluvremena dogodio se u 26. minutu kada je Frenki De Jong pao u kaznenog prostoru “svetaca” poslije prekršaja Kurzave, na šta je sudija Kujpers pokazao na penal.

Loptu je uzeo Lionel Mesi i u 27. minutu i rutinski savladao Navasa za veliko slavlje u taboru domaćih.

Gosti nisu mnogo očajavali, a nagrada je stigla već u 31. minutu kada im je izjednačenje doneo Kilijan Mbape.

Hitronogi Francuz je vešto izbacio Klemena Lenglea, a Ter Štegen tu ništa nije mogao da uradi.

Već u 35. minutu malo je falilo da Kurzava donese potpuni preokret gostima, ali je Ter Štegen bio na mjestu i poslao loptu u korner.

Uzvratio je Grizman posle sjajnog prodora, ali je lopta poslije njegovog udarca završila malo pored gola.

Do odlaska na poluvrijeme dobar pokušaj imao je i Kin, a u nastavku je prvi zaprijetio Mbape, čiji udarac je završio pored gola.

Izuzetnu šansu imao je Kin u 50. minutu, ali je Ter Štegen izuzetno odbranio praktično čist gol.

PSŽ je do potpunog preokreta stigao u 65. minutu golom večeras izvanrednog Mbapea nakon smušene reakcije Pikea poslije ubačene lopte Florencija.

Kratko je trajala dilema da li će gol biti priznat zbog sumnje u ofsajd Florencija, ali ju je VAR otklonio i radost Poketinovih izabranika je počela.

Talentovani Francuz je tako stigao do 110. pogotka sa PSŽ prestigavši Portugalca Pauletu.

Već u 68. minutu imao je novu priliku, ali je Ter Štegen opet vadio kestenje iz vatre.

Treći gol u mreži Barselone pao je već u 70. minutu kada je Kin glavom prevario Ter Štegena nakon centaršuta iz slobodnog udarca.

Ušlo se u relativno mirniji dio utakmice i djelovalo je da će ovim rezultatom meč biti završen, ali se sa tim nije usaglasio Mbape, koji je svoj treći gol postigao u 85. minutu nakon što je otvorio stopalo poslije asistencije Julijana Drakslera.

Do kraja meča razultat se nije mijenjao, pa će pred izabranicima Ronalda Kumana biti pakleno težak zadatak da 10. marta na “Parku prinčeva” nadoknade ogroman zaostatak i izbore plasman u četvrtfinale, koje sada izgleda kao nemoguća misija.

Kardinalne greške Lajpciga

“Redsi” bez velike muke stigli do bitna dva gola, Liverpul jednom nogom već u četvrtfinalu (2:0).

Peti minut i odlična prilika za “leteće bikove”, nevjerovatna odbrana Alisona poslije šuta Olma.

Gulaši uzvraća sjajnom odbranom na drugoj strani, Mo Salah nije uspio da iskoristi odlična pas Aleksandra-Arnolda. Potom je pokušao i Firmino, ali šut Brazilca ide pored stative.

Desetak minuta kasnije svoju priliku je imao i Mane, šut Senegalca ide tik iznad prečke.

Robertson je pokušao da iskoristi izlazak Gulašija nekih 25 metara van svog gola, šut lijevog beka Liverpula završava tek malo iznad prečke.

Maneov trud u 36. minutu pada u vodi, Senegalac je asistirao Firminu za gol, ali sudija poništava gol – lopta je već izašla u gol-aut prije dodavanja Senegalca.

Drugo poluvrijeme kreće na isti način kao i prvo. Velika prilika za Lajpcig i Nkunkua, ipak pokušaj mladog napadača odlično brani Alison. Inicijativu njemačkog tima ruši Sabicer, kapiten dodaje pogrešno – lopta dolazi pravo do Salaha koji ne odbija ovakve poklone. 1:0 za Liverpul u 53. minutu!

Greške se nastavljaju, Džouns šalje jednu optimističnu loptu, Mukuele pravi veliku grešku u procjeni. Mane na pravom mjestu, Liverpul vodi sa 2:0 od 58. minuta. Na drugoj strani pokušava Anhelinjo, ali bez posla za Alisona.

Sabicer je pokušao, kapiten šalje loptu daleko pored desne stative. Lajpcig je imao više loptu u svom posjedu do kraja meča, Klosterman i Anhelinjo su iz dobrih pozicija uputili razočaravajuće udarce. Liverpul napravio bitan korak ka plasmanu u narednu fazu takmičenja.