Grad Bijeljina pomaže čišćenje Gromiželja /VIDEO/

Gradonačelnik Bijeljine posjetio je danas zaštićeno područje Gromiželj u kojem je u toku akcija čišćenja, pod nadzorom Republičkog zavoda za zaštitu kulturnog-istorijskog i prirodnog nasljeđa, kako bi se očuvala rijetka močvarna staništa u Srpskoj. Nesavjestan odnos pojedinaca prema prirodi, prijeti da ugrozi ovo zaštićeno područje u Semberiji, o čemu svjedoče divlje deponije smeća. Put koji vodi do ovog lokaliteta biće pošljunčan, a kako bi se zaštitilo stanište Gromiželj u Gradskoj upravi razmišljaju i o postavljanju video nadzora.

U Velinom Selu, u području ušća Drine u Savu, nalazi se poseban rezervat prirode – močvara Gromiželj, izuzetno vrijedno, mistično i atraktivno područje, oaza tišine, legende i rijetkih biljnih i životinjskih vrsta.Površina zaštićenog područja iznosi oko 830 hektara, a najznačajniji dio močvare je Laketića vir, dubine oko 4 metra.

Smatra se da močvara nikad nije presušila. Kako bi se ovo prirodno stanište sačuvalo od nestajanja, pokrenuta je akcija čišćenja i uređenja zaštićenog područja Gromiželj, koja se odvija pod nadzorom Republičkog zavoda za zaštitu kulturnog-istorijskog i prirodnog nasljeđa

Uvidom u stanje na terenu uočeno je da ilegalna sječa stabala, ilegalni lov te mnogo divljih deponija narušavaju ovo zaštićeno područje, kaže Kovačević i podsjeća da je pandemija virusa korona odložila akciju uređenja ovog područja, pa sada poslove otežava bujna vegetacija.

Lokalno stanovništvo ističe Kovačević nema potrebu da destruktivan otpad odlaže na ovom području. Obećano je napominje da će nadležno gradsko preduzeće redovno vršiti odvoz smeća. I lokalni put koji vodi do ovog lokaliteta biće pošljunčan ovih dana, rekao je gradonačelnik Bijeljine, tokom obilaska zaštićenog područja Gromiželj. Gradonačelnik podsjeća da je osnovano i udruženje Gromiželj, kako bi se i na taj način pokušalo zaštititi ovo područje.

Biljni i životinjski svijet najveća su vrijednost ovog područja. A ovaj lokalitet postao je nadaleko poznat otkrićem ribe mrgude. Endemska je, rijetka i veoma ugrožena vrsta , pa se Gromiželj sada smatra najvećim staništem ove vrste u Evropi.

Gromiželj je u Republici Srpskoj drugo zaštićeno područje, a prvo slično područje višebarskog sistema je Tišina kod Šamca. Na sjevernim dijelovima, kažu u Zavodu postoje poplavne šume koje su periodične i koje su se zadržale, a zavise od padavina i podzemne vode.

Mali je broj ovakvih područja i u regionu, a da bi se zaštitile i održale biljne i životinjske vrste potrebno je uraditi restauraciju ovakvih područja.

Republika Srpska nema puno močvarnih staništa a jedno od najznačajnijih je Gromiželj.

Za područje Gromiželj vezuju se i brojne narodne legende, o velikoj zmiji, potopljenom selu bezbožnika, nestalim svatovima, potopljenom blagu i mašini za pravljenje novca… Realnost je da će Republički zavod za zaštitu kulturnog-istorijskog i prirodnog nasljeđa dati svoj doprinos da se močvarna staništa u Srpskoj, pa i ovo sačuvaju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *