Englezi pali sa penala, Italija je novi šampion Evrope!

Fudbalska reprezentacija Italije novi je šampion Evrope pošto je u finalu slavila protiv Engleske nakon boljeg izvođenja penala, dok je u regularnom dijelu bilo 1:1.

Englezi su stigli do ranog vođstva i to u drugom minutu, bio je to najbrži gol u svim finalima do sada, a postigao ga je Luk Šo, čovek koji do danas nikada nije postigao gol za “Albion”.

Kejn je povukao kontru, poslao loptu na desnu stranu gdje je bio Tripije, uslijedio je odličan centaršut i na pravom mjestu se našao Šo koji pogađa za 1:0.

Engleska je izgledala veoma solidno na sredini terena, iako je Italija imala loptu u svom posjedu. Ekipa Roberta Manćinija nije uspjevala lako da stigne do kaznenog prostora. Sautgejt je očigledno veoma dobro pripremio utakmicu, vidjelo se to već nakon polovine prvog poluvremena.

Osim rezultatskog nedostatka dodatnu zebnju Italijanima unijela je bolna grimasa na licu Žoržinja, koji je zbog udarca nakratko napustio teren, ali se srećom ubrzo vratio i nastavio igru.

Izvanredan je bio Federiko Kijeza, koji je u 35. minutu uspio da sa loptom potrči ka golu protivnika pošto se oslobodio svog čuvara, izgledao je nezaustavljivo, a njegov udarac je završio par santimetara pored gola Pikforda.

Bio je to nagovještaj bolje igre Azura uz veću uključenost u igru Marka Veratija i Žoržinja, ali do odlaska na odmor nije bilo promjena rezultata.

Već na startu drugog poluvremena Englezi su zatražili penal, ali ovaj put za razliku od polufinalnog meča sudija nije bio blagonaklon prema reakciji Rahima Sterlinga.

Manćini je reagovao uvođenjem Berardija i Kristantea, a van terena su izašli indisponirani Imobile i Barela.

Italija je daleko bolje igrala u prvoj trećini nastavka, a briljirao je Kijeza, koji je u 62. minutu imao odličan solo-prodor, ali je njegov šut zaustavio Pikford.

Italijani su krunisali su terensku nadmoć i dominaciju u drugom poluvremenu pogotkom Leonarda Bonućija u 67. minutu, kojim su izjednačili protiv Engleza u finalu Evropskom prvenstva na “Vembliju”.

Iskusni defanzivac Juventusa se najbolje snašao poslije gužve nakon kornera i iz blizine savladao večeras raspoloženog Pikforda.

Malo je falilo da Berardi donese preokret Italijanima u 73. minutu, ali je njegov udarac iz prve nakon dugog pasa završio preko gola.

Veliku tugu među Azurima izazvala je povreda Kijeze, zbog koje je u 86. minutu morao da ustupi mjesto zemljaku Bernardeskiju. Englezi su se tako oslobodili najveće opasnosti u dodatnih dva puta po 15 minuta.

Do kraja regularnog dijela žuti karton dobio je kapiten Italije Đorđo Kjelini, a opšta ocjena je da je nakon grubog prekršaja nad Sakom mogao biti i isključen.

U produžecima Manćini je izveo Veratija i Insinjea ubacivši Belotija i Lokatelija, dok je sa druge strane Sautgejt umjesto Maunta pružio šansu Grilišu.

Tokom prvog produžetka ništa značajnije nije viđeno, pa se ušlo u odlučujućih 15 minuta u kojem je već na startu imao priliku Bernardeski, ali je njegov udarac zaustavio Pikford.

Do kraja ovog dijela igre viđen je i oštar start Žoržinja nad Grilišom zbog kojeg je dobio samo žuti karton.

Uoči izvođenja penala u igru su ušli Florenci sa jedne, odnosno Rašford i Sančo sa druge strane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com