Oko 70 odsto godišnjeg roda duvana završi na crnom tržištu. U nastojanju da se ova pojava suzbije , UIO primjenila je kaznene mjere prema organizatorima proizvodnje , na koje je pao teret odgovornosti za količinu predatog roda.
Po tom osnovu samo bijeljinsko preduzeće AD Duvan , za sjetvenu 2016 i 2017 godinu moralo je platiti 800 000 KM.
Samo tražimo dosljednu primjenu Zakona i minimum poštovanja stavova struke, napominju organizatori proizvodnje.
Zbog kako tvrde neosnovanog utvrđivanja obaveza na ime PDV-a, dovedena je u pitanje ovogodišnja organizovana proizvodnja duvana.
U ovom slučaju zakazala su kako navode i entitetska resorna ministarstva ali i inspekcijski organi.

Stanjem u proizvodnji duvana, naročito na tržištu nezadovoljni i sami proizvođači koji su prinuđeni da zbog neslavnih proizvodnih godina i decenijama unazad loše cijene smanjuju proizvodnju. Isto je uradio i proizvođač iz Posavine Marko Mitrović.
Sve su ovo razlozi koji ga kako kaže tjeraju da ozbiljno razmišlja da u potpunosti odustane od proizvodnje.
Proizvodnja duvana i na području Semberije dovedena je u pitanje, kažu duvanari za kojima je ostala loša proizvodna godina u kojoj su sabrali gubitke veće i od 30 odsto. Strategiju održivosti ovog posla za sada kažu ne vide.
Cvjeta u BiH i uvoz duvana, što prema riječima proizvođača znači da u tom smislu prostora za širenje posla na domaćem terenu ima.
Zamjerke okupljeni organizatori proizvodnje duvana posebno ističu prema jednom od regionalnih centara Uprave.

Bunili su se organizatori proizvodnje duvana i prije desetak godina, kada su kako ističu proizvođači duvana zbog niske premije bili dovedeni na ivicu egzistencije, a proizvodnji duvana je prijetilo gašenje.
Jedinstveni su u nastupu i deset godina kasnije, pa poručuju ako UIO ne uvaži njihove zahtjeve iz žalbi koje su već uputili, biće prinuđeni da zajedno sa proizvođačima duvana 8. februara organizuju proteste.