Na panelu pod nazivom „Oktobar je roza boje“, koji je Ženska snaga Srpske organizovala povodom međunarodnog mjeseca borbe protiv karcinoma dojke, doneseno je pet zaključaka koji bi trebalo da budu sastavni dio buduće Nacionalne strategije Republike Srpske za borbu protiv navedenog maligniteta.
Prvi zaključak je da je potrebno izmijeniti zakonsku regulativu u vezi sa novčanom naknadom za stepen tjelesnog oštećenja.
Kako je na panelu istakla članica Udruženja žena oboljelih od karcinoma dojke „Gea“ Đuja Pejić, žene koje su oboljele od karcinoma dojke imaju priznat samo određeni stepen invalidnosti, ali nemaju novčanu nadoknadu za to.
Predsjednica Ženske snage Srpske Maja Tasovac navela je da je tokom razgovora sa panelistima i ženama koje su bolovale od karcinoma dojke zaključeno da bi država trebalo da finansira imuno terapije, kao i da bi nakon operacije, odnosno izlječenja, poslodavac trebalo da bude obavezan da prilagodi radno mjesto mogućnostima žene koja se vraća na posao.
Predstavnica Udruženja „Gea“ na panelu je ukazala da se žene koje obole od raka dojke, nakon liječenja vraćaju na posao kao zdrave žene i tako se i tretiraju, bez zakonske mogućnosti promjene uslova rada.
Učesnici Panela „Oktobar je roza boje“ podržali su inicijativu za koju se Ženska snaga Srpske zalaže iz godine u godinu – o obavezujućem skriningu, odnosno da preventivni pregledi karcinoma dojke postanu obavezujući za sve žene u lokalnoj zajednici.
Odbornici i poslanici Republičke stranke Srpske u narednom periodu će posredstvom parlamentarnih procedura pokušati da ukažu i na značaj otvaranja centra za podršku porodicama čiji članovi obole od vodećeg maligniteta u svijetu – karcinoma dojke.
Panel „Oktobar je roza boje“ održan je 28. oktobra u bijeljinskom Centru za kulturu „Semberija“, a osim stručnih predavanja specijaliste ginekologije i akušerstva dr Darka Markovića i psihoterapeuta Vedrane Rakić, životne priče o borbi sa karcinomom dojke sa građanima Semberije su podijelile preduzetnica iz Bijeljine Maša Draganić i članica Udruženja žena GEA Đuja Pejić.
Draganićeva je na panelu prvi put javno govorila o svom iskustvu u liječenju bolesti u Republici Srpskoj, od momenta otkrivanja bolesti, načina saopštavanja dijagnoze, do procjena ljekara da ima minimum šanse da preživi, zbog čega je upornošću i borbom za vlastiti život uspjela da postane korisnik zdravstvenog sistema Austrije, gdje se uspješno liječi niz godina.
Ona je ukazala da je, osim obezbjeđivanja adekvatne terapije, neophodno raditi na senzitivnosti ljekara u saopštavanju dijagnoze, te da je u proces liječenja potrebno uključiti cijeli tim doktora radi podrške ženi koja se suočava sa rakom dojke.
Ženska snaga Srpske apelovaće da nadležne institucije što prije usvoje Nacionalnu strategiju Republike Srpske za borbu protiv karcinoma dojke, čime bi mnogi trenutni problemi oboljelih žena bili djelimično ili u potpunosti riješeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com