Domaća lubenica i paprika kasno stižu na trpezu

Promjenljivo i kišno vrijeme usporilo je proljetnu sjetvu na oranicama širom Srpske i zabrinulo domaće ratare, koji tvrde da će ove godine sve povrće kasniti minimalno dvadeset dana, a ništa bolja situacija nije ni sa žitaricama.

U ovo doba godine već je trebalo da bude zasijana većina planiranih površina pod kukuruzom, suncokretom, sojom, ali čim se vremenske prilike

ustabile i dopuste mašinama da uđu u polje, padne nova kiša i pomrsi planove poljoprivrednika.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kaže za “Glas Srpske” da je proljetna sjetva kukuruza i soje završena na tek nešto više od 50 odsto planiranih oranica.

– Vremenske prilike ovog proljeća nikako nisu naklonjene poljoprivrednim proizvođačima. Tamo gdje je vodopropusno zemljište sjetva je dobro poodmakla, ali imamo mnogo površina u koje je nemoguće ući sa mehanizacijom jer je zemljište suviše vlažno. Ove sada kiše su dodatno prolongirale rokove – rekao je Marinković.

Ako sve bude završeno u narednih nekoliko dana, Marinković kaže da posljedice ipak neće biti velike.

– Promjenom i prilagođavanjem hibrida možemo nadoknaditi ova kašnjenja i ispuniti očekivanja kada su prinosi u pitanju, međutim, vremenske prognoze za naredne dane ne obećavaju. Vidjećemo šta nas čeka na ljeto i jesen – rekao je Marinković i dodao da su sjemena ove godine znatno poskupjela, što povećava cijenu sjetve od 20 do 40 odsto u odnosu na lani.

Predsjednik Udruženja povrtara RS Darko Ilić navodi da se uveliko kasni i sa sjetvom i rasadima povrća.

– Paprike i paradajz još nisu izneseni u plastenike, krastavci jednim dijelom jesu, ali sve je to sporo. Lubenica, na primjer, još nigdje nije rasađena, a već je maj. To znači da će gotovo svi plodovi kada je u pitanju povrće ove godine i te kako kasniti. Jedino mogu reći da su zasijani kupus i krompir, on je već i ponikao – kazao je Ilić. 

Ističe da povrtari očekuju tešku godinu s obzirom na ulaganja i visoku cijenu repromaterijala, a strahuju i od otkupnih cijena.

– Sve zavisi od uvoza koji je naš najveći neprijatelj. Ako tržište preplavi uvozno povrće, to će diktirati i cijenu. Na to, nažalost, ne možemo reagovati već godinama – žali se Ilić.

Na imanju poljoprivrednika iz Lijevča polja Duška Banjca sve kulture već su zasijane, ali kašnjenje dospijeća plodova je, kako ističe, neminovno.

– Obradio sam oko deset hektara, na pet sam zasijao kupus i krompir, a na preostalih pet žitarice. Situacija u vezi sa usjevima nije najsjajnija, ali šta je, tu je. Od 20 do 30 dana kasniće svi plodovi, vidjećemo šta će nam donijeti jesen – kazuje Banjac.

Kalkulacije

Stojan Marinković kaže da je ovog proljeća došlo do određenog prekomponovanja kada je u pitanju izbor kultura.

– Primjetno je povećanje površina pod suncokretom, dok je jesenas to bilo sa uljanom repicom. Zbog turbulencija na svjetskom tržištu žitarica ratari su pokolebani jer je sjetva kukuruza poprilično skupa, a otkupne cijene


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *