U Republici Srpskoj do sada nije bilo prijavljenih oboljelih od virusa korona. Ipak sve zdravstvene ustanove pojačale su zdravstveni nadzor, u skladu sa Zakonom, koji podrazumijeva zdravstvene preglede i epidemiološko ispitivanje lica koja su boravila u žarištima zarazne bolesti.
Instrukcije i uputstva Instituta za javno zdravstvo Srpske, reosrnog ministarstva i Svjetske zdravstvene organizacije, po pitanju virusa korona, prate i u Domu zdravlja Bijeljina.
Oni koji su doputovali u Srpsku sa područja zahvaćenih virusom korona bez simptoma bolesti, su pod zdravstvenim nadzorom.
Zdravstveni nadzor podrazumijeva kontrolu i mjerenje tjelesne temperature, dva puta dnevno u roku od 14 dana, s ciljem da se pojava virusa korona svede na što je manje moguću mjeru. Testiranje na korona virus u Srpskoj vršiće se na Infektivnoj klinici UKC RS i u Službi za mikrobiologiju Instituta za javno zdravstvo Srpske.
Nema mjesta panici, poručuju iz zdravstvenih ustanova Srpske. Prema do sada raspoloživim informacijama kod 90 odsto zaraženih virusom, bolest prođe bez ikakvih posljedica.
Stručnjaci ističu činjenicu da je novi virus korona slabiji od sezonskog gripa, te da je smrtnost manja.
S druge strane Korona je novi virus, koji se za razliku od gripa koji se prenosi kapljičnim putem, izlučuje i respiratorno, a može se izlučivati i fekalno putem stolice.
Iz zdravstvenih ustanova apeluju na građane da se pridržavaju mjera prevencije, koje podrazumijevaju izbjegavanje masovnih okupljanja, te pojačanu higijenu ruku.
Kada je riječ o epidemiološkoj situaciji u Semberiji, od početka godine Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja Bijeljina prijavljen je podjednak broj ljudi sa akutnim respiratornim infekcijma kao i u prošloj sezoni, a manji broj prijavljenih od oboljenja sličnog gripu
Ovo nije neuobičajeno s obzirom da je i sezona respiratornih infekcija. Djeca duže borave u zatvorenom prostoru gdje bliži kontakt pogoduje širenju kapljičnih infekcija koje se prenose na odstojanju od metar do metar i po.