Dogodilo se na današnji dan – 9. decembar

Danas je ponedjeljak, 9. decembar, 343. dan 2019. Do kraja godine su 22 dana.

1594 – Rođen je švedski kralj Gustav II Adolf, veliki vojskovođa i vojni reformator. Čija je armija u Tridesetogodišnjem ratu nanijela niz poraza rimokatoličkim snagama njemačkog cara Ferdinanda II Habzburga.

1608 – Rođen je engleski pisac Džon Milton, jedan od najvećih pjesnika u svjetskoj literaturi, izuzetno obrazovan, snažna ličnost visokog morala i značajan mislilac.

1641 – Umro je flamanski slikar Anton Van Dajk, istaknuti predstavnik flamanske slikarske škole, na kojeg je snažno uticao Paul Rubens, u čijem je ateljeu u mladosti radio.

1824 – U peruanskom ratu za nezavisnost snage južnoameričkog revolucionara i državnika Simona Bolivara porazile su špansku armiju u bici kod Ajakuča u Peruu.

1887 – Rođen je Dragojlo Dudić, organizator ustanka u Drugom svetskom ratu u zapadnoj Srbiji 1941. Član KPJ postao je 1920. U julu 1941. formirao je Kolubarsku četu, potom je postao komandant Valjevskog odreda.

1905 – 1985.

1905 – U Francuskoj je ozakonjeno odvajanje države i crkve. Po stepenu sekularizacije Francuska je izuzetak i danas, osim bivših (i sadašnjih) komunističkih zemalja.

1914 – Rođena je Ljubica Cuca Sokić, slikarka, posljednja velika srpska umjetnica iz generacije koja je između dva svjetska rata uvela srpsku umetnost u tokove pariske intimističke škole.

1916 – Rođen je američki filmski glumac ruskog porekla Išur Danijelovič, poznat kao Kirk Daglas. Koji se proslavio ulogama nervoznih, ambicioznih i grubih tipova.

1921 – Umro je srpski biolog Živojin Jurišić, osnivač Muzeja srpske zemlje i Srpskog botaničkog društva.

1929 – Rođen je američki filmski režiser i glumac Džon Kasavetes. Vodeći predstavnik “njujorške škole”, nezavisne produkcije koja se kritički intoniranim filmovima suprotstavljala holivudskim standardima.

1941 – Kina je u Drugom svjetskom ratu objavila rat Japanu, Nemačkoj i Italiji.

1961 – Afrička država Tanganjika stekla je nezavisnost u okviru Britanskog komonvelta, s premijerom Džulijusom Njerereom, a istog dana 1962. postala je republika.

1985 – Bivši predsednik Argentine general Horhe Videla osuđen je na doživotnu robiju zbog otmica, mučenja i ubistva oko 9.000 ljudi tokom “prljavog rata”. Koji su protiv gradske gerile i političkih protivnika od 1976. do 1982. vodile tri vojne hunte.

1985 – Generalna skupština Ujedinjenih nacija jednoglasno je prihvatila rezoluciju kojom su svi akti terorizma osuđeni kao kriminal.

1990 – 2005.

1990 – U Poljskoj je prve slobodne izbore za predsjednika dobio bivši vođa sindikata “Solidarnost” Leh Valensa.

1991 – Lord Piter Karington u dogovoru sa predsjednicima svih šest jugoslovenskih republika odlučio je da se Haška konferencija (“Konferencija o Jugoslaviji”) – nastavi. Pošto je prethodno Arbitražna komisija, kojom je rukovodio francuski pravnik Rober Badenter, ocijenila je “da je Jugoslavija zemlja u nestajanju”.

1992 – Svjetska fudbalska federacija priklonila se sankcijama protiv SRJ i obavestila Fudbalski savez Jugoslavije da reprezentacija SRJ neće moći da učestvuje u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo u SAD 1994.

1994 – Partija “Šin fejn”, političko krilo terorističke Irske republikanske armije. Prvi put je poslije više od 70 godina otpočela mirovne razgovore s britanskom vladom.

1996 – UN su odobrile primjenu dugo odlaganog sporazuma sa Irakom o prodaji ograničenih količina nafte za hranu. Čime se Irak vratio na svjetsko tržište nafte prvi put od invazije na Kuvajt 1990.

2005 – Jedan od glavnih simbola i atrakcija Londona – crveni dvospratni autobus “rutmaster”, sa stajaćom platformom i kondukterom, poznatiji kao “Dabldeker”, krenuo je sa stanice “Marbl Arč” na svoju posljednju vožnju na redovnoj liniji broj 159 i zauvijek otišao u prošlost.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *