Dogodilo se na današnji dan – 7. decembar

Danas je subota, 7. decembar, 341. dan 2019. Do kraja godine ima 24 dana.

43. p. n. e. – Ubijen rimski govornik, političar, filozof i pisac Marko Tulije Ciceron, najveći stilista u rimskom pjesništvu.

1815. – Francuski maršal Mišel Nej pogubljen poslije suđenja za izdaju, odnosno zbog pomoći caru Napoleonu Prvom Bonaparti u izgubljenoj bici kod Vaterloa.

1834. – Rođen crnogorski pisac pravno-istorijskih djela Valtazar Bogišić, profesor univerziteta u Kijevu i Odesi, akademik i ministar pravde u Crnoj Gori.

1857. – Rođen srpski slikar Uroš Predić, član Srpske akademije nauka i umjetnosti, tipični predstavnik akademskog realizma, majstor portreta, ikona i istorijskih kompozicija.

1863. – Rođen italijanski kompozitor Pjetro Maskanji, tvorac prve verističke opere. Djela: opere “Kavalerija rustikana”, “Iris”, “Prijatelj Fric”.

1894. – Umro francuski diplomata Ferdinan de Leseps, koji je od 1859. do 1869. rukovodio gradnjom Sueckog kanala.

1896. – Dvorskoj kancelariji u Beču predat prvi “Carski memorandum” u kojem su predstavnici 14 srpskih autonomnih opština u Bosni i Hercegovini izložili nepravde okupacione uprave, koja je pogazila sve povlastice Srba u crkvi i školi.

Ujedinjenje svih Južnih Slovena

1914. – Skupština Srbije u Nišu u Prvom svjetskom ratu usvojila deklaraciju o ujedinjenju svih Južnih Slovena u zajedničku državu, na koju su savezničke sile odgovorile ćutanjem. Budućnost južnoslovenskih naroda zanimala je velike sile samo ukoliko se uklapala u njihove kalkulacije o evropskoj ravnoteži i podjeli interesnih sfera.

1921. – Umro srpski biolog Živojin Jurišić, osnivač Muzeja srpske zemlje i Srpskog botaničkog društva.

1922. – Sjeverna Irska glasala za odvajanje od Republike Irske.

1924. – Rođen portugalski državnik Mario Soareš, poslije obaranja diktature u Portugaliji 1974. tri puta biran za premijera.

Japan napao bazu u Perl Harburu

1941. – Japan bez objave rata napao američku pomorsku bazu u Perl Harburu na Havajima, a nekoliko časova kasnije predsjednik SAD Frenklin Rozevelt objavio je da je njegova zemlja ušla u Drugi svjetski rat. Mučkim napadom naneseni su ogromni gubici mornarici SAD i Japan je stekao veliku prednost u prvoj fazi rata na Pacifiku. Potopljeni su gotovo svi ratni brodovi u tom dijelu svijeta, osim nosača aviona koji su tog dana bili na pučini. Na zemlji je uništeno 178 aviona, 3.303 vojnika su poginula, a 1.272 ranjena.

1941. – Velika Britanija u Drugom svjetskom ratu objavila rat Mađarskoj, Rumuniji i Finskoj, zemljama koje su kao članice Trojnog pakta učestvovale u agresiji na SSSR.

1946. – Skupština Jugoslavije izglasala zakon o nacionalizaciji, kojim su obuhvaćena sva veća privatna preduzeća. Time je ujedno likvidiran inostrani kapital, koji je u industiji i rudarstvu predratne Jugoslavije učestvovao sa oko 50 odsto.

1953. – Izraelski premijer David Ben Gurion – predsjednik vlade od osnivanja države Izrael 1948. – podnio ostavku.

1970. – Zapadna Njemačka priznala granicu Odra – Nisa, što je označilo napredak u istočnoj politici kancelara Vilija Branta.

1971. – Sovjetska vasionska kapsula počela da šalje radio i TV signale sa Marsa.

1974. – Kiparski predsjednik arhiepiskop Makarios Treći trijumfalno dočekan na Kipru, koji je napustio 15. jula 1974. poslije državnog udara.

1975. – Umro srpski internista Radivoje Berović, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, član Srpske akademije nauka i umjetnosti.

1975. – Indonezijska armija okupirala bivšu portugalijsku koloniju Istočni Timor.

1985. – Umro engleski pisac Robert Grejvs, istraživač grčke i jevrejske mitologije, koji je svjetski ugled stekao istorijskim romanom “Ja, Klaudije” i djelom “Grčki mitovi”.

1988. – U zemljotresu u Jermeniji poginulo više od 25.000 ljudi, 12.000 je povrijeđeno, a pola miliona ostalo bez krova nad glavom. Uništeno je deset odsto jermenske industrije.

1992 – 2003.

1992. – Vlada Indije zabranila fundamentalističke pokrete poslije nereda u kojima je poginulo najmanje 400 Hindusa i muslimana i razaranja džamije u Ajođi, izgrađene na ruševinama velikog hindu hrama koji su u Srednjem vijeku razorili muslimani.

1993. – Umro predsjednik Obale Slonovače Feliks Ufue Boanji, afrički državnik koji je najduže vladao.

1995. – Sonda sa američkog vasionskog broda “Galilej” ušla u atmosferu Jupitera i 75 minuta slala podatke prije nego što je izgorjela.

1996. – U Alžiru su potpisom predsjednika Liamina Zeruala ozakonjene ustavne reforme o zabrani partija zasnovanih na religiji.

2000. – Održani predsjednički izbori u SAD. Zbog neizvjesnog rezultata između republikanca DŽordža Buša – Mlađeg i demokrate Al Gora na Floridi preduzeto ručno prebrojavanje glasova, koje je trajalo više od mjesec dana.

2000. – Započela pobuna u zatvorima u Srbiji. Zatvorenici niškog, sremskomitrovičkog i požarevačkog zatvora tražili su opštu amnestiju i bolje uslove boravka u kazneno-popravnim domovima.

2000. – U bolnici “Sent Meri” u Mančesteru britanski hirurzi uspjeli su razdvojiti sijamske blizance u javnosti poznate kao DŽodi i Meri, okončavajući tokom operacije život jedne bebe. Djevojčice su rođene 8. avgusta sa spojenim donjim dijelom tijela, sa jednim srcem i jednim plućima.

2003. – Na parlamentarnim izborima u Rusiji, četvrtim od pada komunizma, pobijedila Ujedinjena Rusija, stranka lojalna predsjedniku Vladimiru Putinu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *