Dogodilo se na današnji dan – 22. decembar

Danas je nedjelja, 22. decembar, 356. dan 2019. Do kraja godine ima devet dana.

69. – U Rimu cara Aula Vitelija ubile pristalice Tita Flavija Vespazijana, koji se u Egiptu proglasio carem.

640. – Saraceni zauzeli Aleksandriju, dvije godine nakon što su otpočeli invaziju na Egipat.

1639. – Rođen francuski pisac Žan Rasin. Istaknuti predstavnik klasicizma, koji je do savršenstva doveo francusku tragediju. Uprostio radnju i insistirao na psihološkoj analizi ljudskih, naročito ljubavnih strasti.

1666. – Umro italijanski slikar Gverčino, pripadnik bolonjske slikarske škole, vodeći barokni majstor. a.

1790. – Ruske trupe pod komandom Aleksandra Suvorova razbile Turke i zauzele grad Ismail, važnu luku u delti Dunava.

1858. – Rođen italijanski kompozitor Đakomo Pučini, čije se opere odlikuju tipično italijanskim karakteristikama: jakim emocijama, patetičnošću i sentimentalnošću.

1880. – Umrla engleska spisateljica DŽordž Eliot, koja je realistički opisivala englesku provinciju.

1894. – Francuski artiljerijski kapetan Alfred Drajfus je, na osnovu montirane optužbe da je NJemačkoj prodavao vojne tajne, osuđen na doživotnu robiju.

1905. – U Moskvi izbila pobuna radnika, koja je brzo ugušena u krvi.

1917. – U Brest-Litovsku u Prvom svjetskom ratu počeli mirovni pregovori NJemačke i nove ruske vlade, uspostavljene Oktobarskom revolucijom.

1940. – U saobraćajnoj nesreći poginuo američki pisac Natanijel Vest, slikar užasa ljudske sudbine.

1942. – Američki bombarderi napali glavni grad Burme Rangun, koji su u Drugom svjetskom ratu okupirali Japanci.

Zločin nad srpskim stanovništvom sela Bitunja Gornja

1943. – Ustaše su izvršile zločin nad srpskim stanovništvom sela Bitunja Gornja, šest kilometara od Stoca. Selo je teško postradalo od hrvatskih i muslimanskih ustaša obučenih u njemačke uniforme. Na kući u kojoj je izvršen ovaj užasni zločin SUBNOR je 1964. postavio ploču na kojoj piše da su zločin izvršile “sluge okupatora”, ne pominjući imena ni nacionalnu pripadnost žrtava. U selu više nema Srba. Narednog dana, 23. decembra isti zločinci upali su u susjedno selo Zabrđe /Poljice/ i iz čista mira zapucali na srpske čobane i stoku koju su oni čuvali. Zajedno su ginuli ljudi, konji, goveda, ovce i koze i leševi su im ostali izmiješani.

1944. – Umro američki filmski glumac Hari Lengdon, glumac dječijeg lica, jedan od najupečatljivijih likova američke burleske u doba nijemog filma.

1956. – Posljednji britanski i francuski vojnici, koji su kao agresori učestvovali u Sueckom ratu, napustili su egipatski lučki grad Port Said.

1958. – Francuska i Egipat na dvogodišnjicu Sueckog rata potpisali trgovinski ugovor.

1968. – Sjeverna Koreja oslobodila 82 člana posade američkog špijunskog broda “Pueblo”, 11 mjeseci pošto je sjevernokorejska mornarica zarobila brod, uhvativši ga u nedozvoljenoj misiji.

1969. – Umro američki filmski režiser austrijskog porijekla Džozef fon Šternberg, vizuelni perfekcionista, majstor osvjetljenja i kontrasta.

Umro Semjuel Beket

1989. – Umro irski pisac Semjuel Beket. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1969, koji je 1953. dramom “Čekajući Godoa”, najznačajnijim dramskim tekstom epohe, otvorio eru “drame apsurda”. U njegovim djelima dominira raspad građanskog društva, dehumanizujuća slika čovjeka i beznadežna situacija neobičnih bića na kraju svijeta i vremena, što simboliše apsurdnost ljudske egzistencije. Živio u Francuskoj i pisao na francuskom jeziku. Smatrajući da se tek na stranom jeziku može pisati bez stila, što je bio njegov ideal. Ostala djela: roman “Marfi”, trilogija “Moloa”, “Malone umire”, “Neimenljivi”, drame “Kraj igre”, “Posljednja traka”, “Igre bez riječi”, “Srećni dani”, “Igra”, “Ne ja”.

1989. – Rumunski predsjednik Nikolae Čaušesku sa suprugom Elenom helikopterom pobjegao iz Bukurešta. Čime je poslije 24 godine okončana njegova diktatorska vladavina.

1990 – 2009.

1990. – Bivši lider sindikata “Solidarnost” Leh Valensa poslije izborne pobjede preuzeo dužnost predsjednika Poljske.

1992. – U Tripoliju saopšteno da je poginulo svih 158 Libijaca i stranaca prilikom pada libijskog aviona “boing 727”. Avion je letio na domaćoj liniji.

1993. – Umro srpski pisac i likovni kritičar jevrejskog porijekla Oto Bihalji – Merin. Koji je s bratom Pavlom 1928. osnovao izdavačku kuću “Nolit” i uređivao književno-politički časopis “Nova literatura”.

1993. – Alina Fernandes Revuelta, kćerka kubanskog predsjednika Fidela Kastra, napustila Kubu i dobila politički azil u SAD.

1993. – Južnoafrički parlament bijelaca okončao eru aparthejda, izglasavši većinom od 237 prema 45 prelazni ustav zemlje, što je omogućilo održavanje prvih sverasnih izbora u istoriji Južne Afrike.

1994. – Italijanski premijer Silvio Berluskoni, zbog optužbi za korupciju podnio ostavku, sedam mjeseci pošto je kao 53. poslijeratni šef vlade preuzeo kormilo koalicione vlade konzervativnih partija.

1996. – Gerilci peruanskog ljevičarskog pokreta “Tupak Amaru” su “božićnim gestom”, kako su ga nazvali, oslobodili 225 talaca u japanskoj ambasadi u Limi, zadržavši 140 talaca.

2000. – Šef ruske medijske grupe “Medija most” Vladimir Gusinski pušten iz zatvora u Španiji uz kauciju od milijardu pezeta /šest miliona evra/.

2001. – Savjet ministara potvrdio odluku federalnog Ministarsva unutrašnjih poslova o oduzimanju državljanstva za 94 lica, uglavnom iz islamskih zemalja, koja su državljanstvo BiH stekla na nezakonit način.

2004. – Dvojica francuskih novinara doputovala u Pariz nakon što ih je u Iraku oslobodila militantna iračka grupa, koja ih je držala u zatočeništvu četiri mjeseca.

2009. – Srbija podnijela kandidaturu za članstvo u EU.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *