Dobra ponuda voća i povrća, ali prodaja slaba

Sezona pripreme zimnice je počela. Mnoge domaćice ne odustaju od tradicije i zimnicu prave same, ali sve više je i onih koje kupuju gotovu. Na bijeljinskim pijacama, kvantaškoj i zelenoj pijaci u gradu, tezge su prepune voća i povrća.

Zbog odlične ponude i prihvatljivih cijena, na njima se snabdijevaju Bijeljinci, ali i stanovnici susjednih opština, Ugljevika, Lopara, Zvornika, pa i Brčkog.

Kupci na bijeljinskom kvantašu razgledaju robu, pitaju za cijene i računaju da li se isplati ulagati trud u spremanje zimnice.

Domaćice koje nemaju vremena ili su manje vješte zimnicu će kupiti, ali još ima onih koje vjeruju samo u kvalitet onog što same spreme i ne odustaju od tradicije. U svakom slučaju, ostave neće biti prazne.

Bijeljinka Jelka Tonković svake jeseni pravi zimnicu.

– Sok od paradajza, pekmez od šljiva, kiseli krastavci i kupus, domaće je domaće. Kupim kvalitetno povrće i voće, pravim po receptu naših starih, bez ikakve suvišne hemije. I kad na kraju stavim na papir uloženo i trud, nemam dileme, moj izbor je domaća zimnica – kaže domaćica.

Ne daju da propada

Oni koji žele gotovu domaću zimnicu mogu je kupiti na zelenoj pijaci. Radinka Rakić iz Velike Obarske pravi i prodaje šarenu salatu, kiseli kupus, krastavce, mrkvu.

– Male galone prodajem po tri, a velike po pet KM. Nije to neka zarada, ali ne mogu pustiti da propada ono što imam u svom domaćinstvu. Ipak, prodaja je slaba. Stalne mušterije, koje znaju da su proizvodi kvalitetni, kupuju, ali sve je to znatno manje nego prošlih godina – kaže Radinka Rakić iz Velike Obarske.

I Ljiljana Savić iz Gojsovca pravi džemove, slatka, sokove, sirće.

– Sve što imam u svom dvorištu ja nekako pretvorim ili u teglu ili flašu. Cijene su stvarno minimalne, ali opet se izvuče neka parica – kaže vrijedna domaćica.

Niže cijene

S druge strane, prodavci povrća na bijeljinskoj kvantaškoj pijaci su nezadovoljni. Kažu da je platežnu moć stanovništva ugrozila pandemija virusa korona i da je, iako je priprema zimnice na pragu, slaba potražnja.

Cijene povrća ove godine niže su od prošlogodišnjih za 30 odsto. Kilogram paprika roga košta od 1,60 do 1,70 KM, gajba paradajza sedam do osam maraka, vreća krastavaca isto, kilogram ljute papričice 2,5 marke, karton karfiola 10, kupusa šest maraka.

Dragan Manojlović iz Donjeg Crnjelova kaže da se prodaje roba lošijeg kvaliteta, jer je jeftinija.

– Cijene su u odnosu na prošlu godinu niže za 30 odsto. A trećina roda završi u kontejnerima. Nemaju poljoprivrednici računa da robu vraćaju kući, pa je bace – upozorava ovaj poljoprivrednik.

DIJASPORA

Povrtari su zabrinuti, jer su sa mukom sačuvali ovogodišnji rod, a plasman je ugrozila pandemija virusa korona.

Mladen Lazić iz Golog Brda kod Bijeljine godišnje na 30 hektara otvorene proizvodnje i pet hektara plastenika proizvede od 1.500 do 2.000 tona povrća.

– Teško smo plasirali proizvedeno. Ne rade punim kapacitetom restorani, nema svadbi, veselja, Ni dijaspora ove godine nije dolazila. Sve je to uticalo na potrošnju svježeg povrća. Nadamo se da će sada, krajem septembra, ipak prodaja biti bolja, jer još ima dosta onih koji tradicionalno prave zimnicu – kaže Lazić.

(SrpskaInfo)

Komentari: