Djecu od malih nogu učiti da prihvataju različitosti

Sala bijeljinskog Centra za kulturu sinoć je bila puna Bijeljinaca koji su došli da podrže manifestaciju “I moj pogled na svijet jednako je lijep”, organizovanu povodom obilježavanja 2. aprila – Svjetskog dana osoba sa autizmom.

Organizator Jelena Tešić rekla je novinarima da je manifestacija inkluzivnog karaktera, što znači da u njoj učestvuju i djeca sa smetnjama u razvoju, ali i ona urednog razvoja i prvi put se organizuje u Bijeljini, s ciljem podizanja svijesti o osobama sa autizmom, ali i bilo kojim drugim poteškoćama u razvoju.

“Program je šarenolik – uključena su najviše djeca sa smetnjama u razvoju”, rekla je Tešićeva, koja je logoped i surdoaudiolog.

Tešićeva je napomenula da je ideja o organizaciji ovakvog događaja njena, predložila ju je koleginicama koje su je podržale, te su krenule sa organizacijom.

“Pripreme su trajale oko mjesec dana, a djeca su na probama bila sjajna i jedva čekaju da pokažu šta znaju”, istakla je Tešićeva i napomenula da na području Bijeljine svijest o osobama sa smetnjama u razvoju nije dovoljno razvijena, te je ova manifestacija svojevrstan početak rada na tome.

Kada je riječ o tome kako roditelji prihvataju činjenicu da im je dijete autistično, Tešićeva je navela da postoje oni koji to prihvate i sami primijete da dijete ima odstupanje, ali i oni koji to ne prihvataju do djetetove petnaeste godine.

“Kod nas je problem što se dijagnoze postavljaju kasno i to je ono što roditeljima daje neku nadu, misle da nije riječ o autizmu”, navela je Tešićeva.

Psiholog Slavena Rajić rekla je da je cilj ovog događaja podići svijest sugrađana da inkluzivno društvo mora da postoji.

“Kada od malih nogu učimo djecu da prihvataju različitosti, onda dobijamo odrasle osobe koje znaju da nismo svi isti i da svi ljudi nemaju iste potrebe. Upravo zbog toga smo, čim smo počeli sa organizacijom ove manifestacije, prvo pozvale vrtiće”, rekla je Rajićeva, koja je i predsjednik Aktiva mladih osoba sa invaliditetom Koalicije “Kolosi”.

Rajićeva je ukazala da, ako djeca u ranom razvoju shvate da su njihovi drugari po nečemu drugačiji i da im treba malo više vremena ili pažnje da bi nešto postigli, i sami će naučiti kako da se ponašaju prema njima, odnosno kako da se drugari osjećaju jednaki, što i jeste cilj ove manifestacije.

“Osobe sa poteškoćama mogu mnogo ako im se pruži prilika, adekvatna stručna pomoć, kao i mnogo pažnje i ljubavi”, rekla je Rajićeva.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *