Devetočlana porodica Simić hobijem dopunjava budžet

Devetočlana porodica Simić iz Velike Obarske kućni budžet dopunjava prodajom kobiljeg i kozjeg mlijeka i sira. Osim stada alpskih koza i romanovskih ovaca, gaje i ljubav prema konjima.

Četiri brata i tri sestre s roditeljima marljivo rade na napretku domaćinstva i planiraju proširenje proizvodnje.

Kobilje mlijeko vijekovima se koristilo za imunitet, liječenje ili ljepotu. U Kini su ga zvali “božanskim nektarom”. Legenda kaže da ga je koristio Džingis Kan, a Kleopatra se kupala u njemu. Sada ga uglavnom traže za lijek.

Mladi poljoprivrednik Borko Simić (25) iz Velike Obarske kod Bijeljine od malih nogu gaji ljubav prema konjima. Ljubav je spojio s korisnim, pa je zbog velike potražnje prije tri godine počeo da prodaje kobilje mlijeko.

– Koristi se za plućne bolesti, bronhitis. Ima 1,5 mliječne masti, pa se svrstava u rjeđa mlijeka. Pije se nekuvano, jer tada sačuva najljekovitija svojstva. Imamo mnogo kupaca iz inostranstva. Šaljemo mlijeko u Austriju, Njemačku, Švedsku. Kobile su ždrijebne, pa do maja nema muže, ali prodajemo zamrznuto mlijeko, koje može da se čuva i do devet mjeseci – kaže Borko za Srpskainfo.

Laktacija traje šest mjeseci, objašnjava, i tada prikupe solidne količine mlijeka.

– Jedna kobila daje od litru do litru i po mlijeka. Mora da se muze u prisustvu ždrijebeta, a pošto je zapremina vimena mala muze se od sat i po do dva – kaže Borko.

Da bi mlijeko bilo kvalitetno bitna je i ishrana.

– Suho sijeno, zob za mliječnost, kukuruz, ječam i pšenica za ljepotu grla, a tu su i vitamini – jabuke i mrkve. Moraju se paziti, timariti, ali ko voli ove plemenite životinje ništa mu nije teško – ističe Borko.

O dvije kobile i ždrijepcima brinu svi Simići, a ima ih devet. Glava kuće, Dragan, srećan je što je njegovih sedmoro djece, od kojih najstarije ima 30, a najmlađe 10 godina, naslijedilo ljubav prema konjima, koja se prenosi s koljena na koljeno.

– U svijetu su rasni konji, trkački basnoslovno skupi. Grlo kod nas košta od 1.000 pa do 10.000 evra. Za ishranu grla potrebno je oko 100 evra mjesečno – kaže Dragan.

Osim konja, Simići uzgajaju romanovske ovce i alpske koze. Uz pomoć podsticaja planiraju da prošire proizvodnju.

– Imamo 20 koza i 50 ovaca. Koze su teže za uzgajati, veliki su probirači hrane. Jedu neprskano, paša mora biti bez pesticida i herbicida, pa čak i gnojivo organsko. Namjeravamo da tražimo i sertifikat, a onda da pravimo i mini mljekaru. Kozji i ovčiji sir sada prodajemo širom Semberije, a onda bi nam se otvorila i druga tržišta – kaže otac Dragan.

I kobilje i kozje mlijeko su na cijeni. Litar kobiljeg mlijeka košta 20 evra, kozjeg četiri KM. Kilogram polutvrdog sira je 15 evra, a prodaju i sirutku za dvije KM po litru.

Hipodrom

Mladi poljoprivrednik Borko Simić svaki slobodan trenutak provodi sa svojim ljubimcem Pikolom, koji je od malog ždrijebeta izrastao u prekrasnog konja. Osnivač je i predsjednik Konjičkog kluba “Vranac”.

Kada bude izgrađen hipodrom Simići planiraju da prošire i ergelu konja s grlima engleske punokrvne i arapske rase. Za sada njihovi konji jezde semberskom ravnicom. Moto Simića je “kud god pođi kući dođi”, jer tu je najljepše. Život na selu je, kažu, njihov konačan izbor.

(SrpskaInfo)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *