U Domu zdravlja Bijeljina danas je održana radionica povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, koja ima za cilj podizanje svijesti stanovništva o ovom narastajućem problemu današnjice.
Broj mentalnih oboljenja u porastu je zadnih 30-ak godina, što je posebno bilo izraženo za vrijeme i nakon rata, kao i za vrijeme trajanja pandemije korona virusa.
Među našim sugrađanima, koji se javljaju u bijeljinski Centar za mentalno zdravlje, procentualno je najviše onih sa anksioznim poremećajima, zatim sa klasičnom depresijom, a najmanji procenat je onih sa klasičnim psihozama.
U Centru za zaštitu mentalnog zdravlja bijeljinskog Doma zdravlja pružaju se usluge kroz individualni rad sa korisnicima i individualne terapije, zatim kroz savjetovališta, rad na terenu, kao i kroz okupaciono-radnu terapju.
Mentalno zdravlje podrazumeva skladan odnos u samoj ličnosti u emocionalnom, intelektualnom i socijalnom smislu. Mentalno zdravlje je veoma važno za dobro funkcionisanje svakog pojedinca i društva, jer psihički poremećaji ne izazivaju samo pogoršanje kvaliteta života, patnju i otuđenost oboljelih osoba, već cijeloj zajednici stvaraju ogromno opterećenje posredovano ekonomskim faktorima.
Unapređenje mentalnog zdravlja uključuje široku paletu akcija, ali prvenstveno strategije vezane za promociju i održavanje dobrobiti pojedinaca. Unapređenje mentalnog zdravlja i dalje ostaje najnerazvijenija oblast u sferi promocije zdravlja, bez obzira što postoji svest da nema zdravlja bez dobrog mentalnog zdravlja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com