Srpska pravoslavna crkva danas obilježava Veliku subotu, dan kada je Isus Hristos pogreben i kada je sišao u podzemni svijet – Ad i dušama umrlih donio Jevanđelje.
Hristos je to učinio, jer je on mesija i izbavitelj cjelokupnog ljudskog roda, a ne samo svojih savremenika.
Velika subota i posljednji dan Časnog posta.
Jutrenje Velike subote u novije vrijeme ne služi se rano izjutra, već na Veliki petak uveče. Pred Hristovim grobom, uz kađenje i držanje svijeća, vrši se slika Hristovog pogreba.
Velika subota je dan uoči Vaskrsa u kome se završavaju poslovi neophodni za doček velikog praznika. Sprema se i čisti kuća, pripravlja odjeća, boje jaja, po pravilu izjutra obavezno prije izlaska sunca. U Homolju se mijesi kolač – vaskršnjak – okićen bosiljkom, kao i manji kolačići.
Najrašireniji naziv za današnji praznik je Velika subota, ali se u nekim krajevima ovaj dan zove i Strašna subota, Zavalita subota, Crvena subota i Dugačka subota. Svi ovi nazivi podsjećaju na duge Hristove muka na raspeću.
Stari vjeruju da se zbog toga na današnji dan obavezno treba učiniti neko dobro djelo ili udijeliti milostinja siromašnima, vjeruje se da će se to višestruko vratiti dobročinitelju.
Na Veliku subotu se ne radi u polju i žene ne rade ručne radove. U kućama koje su imale smrtni slučaj, jaja se farbaju u tamno crveno, crno ili “maste” u čađi. Jaja, shodno narodnom vjerovanju, valja da boje isključivo žene.
Ponoćnom Vaskršnjom liturgijom završavaju se dani žalosti i počinje Uskrs – najradosniji hrišćanski praznik i vrijeme velike radosti za vjernike širom svijeta.
Pratite nas i na društvenim mrežama: