Ćorić: Udruženje “Beli anđeo” čuva i reprezentuje srpsku tradiciju

Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Ćorić izjavio je na otvaranju “Etno sajma” u Bijeljini da Udruženje “Beli anđeo” kao organizator manifestacije njeguje istinske vrijednosti i čuva tradiciju srpskog naroda.

“Ovo udruženje je ponos Semberije, a sajam je prilika da pokažemo drugima naše tradicionalne vrijednosti i da vidimo kulturnu baštinu drugih krajeva iz regiona”, rekao je Ćorić novinarima.

On je najavio da će ministarstvo na čijem je čelu udruženju “Beli anđeo” iz bijeljinskog naselja Dvorovi pokloniti vozilo koje ne koriste, kako bi podržali njihov rad i omogućili predstavljanje u zemljama u okruženju gdje često gostuju.

“Etno sajam”, koji je održan u svečanoj sali “Globus” u Dvorovima godinama već podržava Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske, a pomoćnik ministra Zoran Maletić istakao je da je riječ o uspješnom sajmu i značajnom udruženju koje ga organizuje.

Maletić je novinarima rekao da je ekstremna suša, naročito protekle sedmice, znatno oštetila kukuruz i najavio da će službe resornog ministarstva obići teren i procijeniti štetu, kako bi predložili mjere Vladi.

On je naveo i da će u toku naredne sedmice biti u funkciji sistem za navodnjavanje u Semberiji, najvećoj žitnici Srpske u kojoj se navodnjava oko 3.000 hektara zemljišta, koji se osposobljava nakon što su rijeke značajno presušile.

Maletić je ukazao na značaj mjere osiguranja usjeva i dodao da resorno ministarstvo vraća poljoprivrednicima polovinu novca uloženog za osiguranje.

“Pratimo situaciju i reagujemo da podržimo agrar, kod pšenice smo podigli podsticaj za 100 KM po hektaru i isplatili ga prije žetve, donosićemo i dalje odluke u vezi sa sušom i jesenjom sjetvom”, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede.

Predsjednik udruženja “Beli Anđeo” Radinka Todić rekla je novinarima da je na “Etno sajmu” 14 izlagača iz Srbije, Hrvatske i Republike Srpske predstavilo domaću hranu pripremljenu po tradicionalnim receptima i kulturno nasljeđe krajeva iz kojih dolaze.

“Radosni smo što je sve više omladine s nama, da sačuvamo od zaborava narodne nošnje, etno pjesme, narodne igre i rukotvorine”, istakla je ona.

Todićeva je dodala da je Semberija na sajmu predstavila domaću hranu i izdvojila uštipke, pogače i pite, među njima pitu kupusaru i zaljevušu, najstariju pitu koja se iznosila koscima i kopačima na njivu, kao i crni hljeb od brašna sa vodenice.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *