Bijeljinci upornošću rješavaju komunalne probleme

Komunalna prava građana Bijeljine često se krše.

Usljed nagle građevinske ekspanzije izazvane minulom ratom i migracijama, ali i stalnim doseljavanjem u Semberiju stanovnika iz susjednih mjesta, sve češće se dešava da prilikom izgradnje stambenih i poslovnih objekata građani po više časova ili čak dana ostanu bez struje ili vode.

Ko treba i na koji način da reaguje u takvim slučajevima, čija je šta nadležnost i kako zaštititi prava građana, te da li se blagovremeno reaguje, pitali smo nadležne.

Posljednji primjer na koji su negodovali građani Bijeljine je kada je prilikom izgradnje višespratnog stambeno-poslovnog objekta u centru grada presječena vodovodna mreža. Bez vode je ostalo nekoliko desetina domaćinstava i poslovnih objekata u ovom dijelu grada, koji se nalazi u strogom centru.

Dežurne ekipe „Vodovod i kanalizacija“ kvar su nakon nekoliko sati otklonile.

U građevinskom preduzeću, koje je izvodilo radove, nisu negirali odgovornost i potvrdili su da će snositi troškove otklanjanja kvara. Izrazili su žaljenje što su priredili neprijatnost građanima, napominjući da se ovakve stvari, nažalost, dešavaju.

Nadležnosti

Iako su ingerencije inspekcijskih službi, gradskog Odeljenja za stambeno- komunalne poslove i Komunalne policije Grada Bijeljina jasno definisane, građani su često u dilemi kome se obratiti za pomoć.

– Na šta god se žalite, šalju vas sa jedne na drugu adresu. Prebacuju odgovornost na druge, tako da se možete izboriti za svoja prava samo ako ste uporni. Udruženje potrošača odlično radi svoj posao i na kraju njima prepustim da se izbore za moja prava, ali ni oni u tome ne uspiju svaki put – kaže Bijeljinac Zoran Nikić.

Nadležni, s druge strane, poručuju da se mora znati šta je čija oblast, pa reakcija na primjedbe i žalbe građana neće izostati, a problemi će biti riješeni. Najviše posla imaju u Komunalnoj policiji, koja ima 37 nadležnosti.

Kontrole

U prvoj polovini godine obavili su više od 6.000 kontrola i izdali 33 prekršajna naloga.

Načelnik ovog odjeljenja Ratomir Draganić kaže da se u nekoliko posljednjih godina broj komunalno-inspekcijskih kontrola udvostručio, što je dokaz da se problemi građana ne ignorišu, nego se odmah preduzimaju mjere u skladu sa zakonom i ovlaštenjima.

Draganić dodaje da se prijave koje nisu iz  nadležnosti Komunalne policije prosljeđuju drugim odjeljenjima, opštinskim ili državnim firmama ili direktan odgovor šalje stranci kako bi problem pokušala riješiti na  pravoj adresi.

Građanima Bijeljine ostaje da vjeruju da će nadležni dosljednije poštovati njihova komunalna prava, te da će izbjeći neprijatne situacije, u kojima zbog tuđe greške ili neodgovornosti ostanu bez struje i vode ili drugih usluga koje redovno i pošteno plaćaju.

“IDE NABOLJE”

Ratomir Draganić kaže da su radno vrijeme, poslovno ime i izvođenje muzike u ugostiteljskim objektima kontrolisali 1.028 puta, a zauzeće javnih površina 328 puta.

– Kontrolisali smo više od 300 puta deponovanje i odvoz komunalnog otpada i samo ova mjera dala je odlične rezultate. Sada je na području grada evidentirana 21 divlja deponija, a bilo ih je dvostruko više. Stanje nije idealno, naravno da može bolje, čemu i težimo, ali postignuti rezultati govore nama u prilog – pojašnjava on.

(SrpskaInfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *