Unapređenje poslovnog ambijenta kroz projekte samozapošljavanja, potpomognute donatorskim i sredstvima iz gradskog budžeta, samo je jedna od aktivnosti Odsjeka za lokalno-ekonomski razvoj i evropske integracije grada Bijeljina.
U protekle dvije godine kroz različite projekte podržano je 39 osoba koje su prošle preduzetničku obuku i dobile novac za pokretanje samostalnih preduzetničkih radnji.
Kozmetika i sapuni
Nakon završene obuke za izradu poslovnog plana Maja Mršić imala je najbolju poslovnu ideju, koja joj je donijela 5.000 maraka za pokretanje privatnog biznisa – proizvodnja prirodne kozmetike i sapuna.
– Nabaviću aparate koji će mi pojednostaviti proizvodnju i povećati produktivnost. Kupiću medicinski sterilizator i ručnu punilicu, što će mi omogućiti da brže i profesionalnije obavljam jedan dio posla. Kad budem imala više proizvoda moći ću ih ponuditi i ino-tržištu na kojem je potražnja za njima daleko veća – kaže Maja.
Dodaje da se i prije pokretanja ovog biznisa bavila izradom prirodne kozmetike kao hobijem.
– Od ranog djetinjstva me to interesovalo. Baka se razumjela u biljke i učila sam od nje. I tata je dugogodišnji pčelar, pa sam i s njim mogla da upoznam blagodeti prirode i ljekovita svojstva biljaka, meda, matične mliječi. Trenutno imam 20 proizvoda, a kontrolu svih proizvoda vrši Institut za javno zdravstvo RS. To su razna ulja, lavandino, bršljanovo, starinski melemi, neven, kamilica, smilje. Mnogi imaju ljekovito svojstvo, pa se koriste za njegu suve ili masne kože, ekcema, psorijaze. Uskoro ću predstaviti i novi proizvod, dezinfekciono sredstvo sa eteričnim uljima i sa jakim antivirusnim dejstvom. Široka je paleta proizvoda koje namjeravam da pravim – kaže Maja.
Bebi-oprema
Nataša Šušljik diplomirani je ekonomista, a dobijena sredstva iskoristiće da registruje radnju i nabavi opremu za proizvodnju bebi-opreme.
– Radim kompletnu opremu za bebe, posteljine, ogradice za krevetac. Od prošle godine imam i asortiman svečane garderobe za bebe, prvenstveno za djevojčice – trake za kosu, razne dodatke, leptir-mašne, ali i broševe za mame. Počela sam kao hobi, a sve sam morala da naučim sama. Počela sam da poklanjam moje radove prijateljicama, poznanicama, onda sam se oglasila i na internetu i tek onda je ovaj posao doživeo pravu ekspanziju. Ne mogu da se obogatim, ali ako se trudite, unosan je ovo posao. Naravno, traži i vremena, moraju se pratiti trendovi, želje roditelja. Trendovi se svake godine mijenjaju, a uglavnom su to likovi iz crtanih filmova, princeze, printovi fudbalskih klubova. Imam svoju ambalažu, kutije ukrasne, volim da se posvetim detaljima da to bude lijepo, personaliziovano .U kutiju uvijek stavim i neki poklončić, pa se moje mušterije nerijetko oduševe tim malim znakom pažnje – priča ova talentovana i svestrana mlada žena.
U posljednjem projektu – inkubator poslovnih ideja, koji je rađen u saradnji sa investicionom fondacijom “Inpakt” i sufinansiran od švajcarske ambasade i budžeta grada, podržano je 11 ideja.
Podrška
Šef Odsjeka za lokalno-ekonomski razvoj i evropske integracije grada Bijeljina Ankica Todorović kaže da je višečlana komsija, sastavljena od različitih institucija i donatora, odlučila koje ideje će podržati.
– Prvobitno je to bilo pet projekata, ali smo imajući u vidu pandemiju virusa korona i posljedice po ukupan privredni ambijent nastojali da obuhvatimo više poslovnih ideja. Tako smo izabrali 11 najboljih projekata. Nadamo se da će ovi poslovni poduhvati biti uspješni – kaže Todorovićeva.
Ona kaže da je kroz ovaj projekat organizovana obuka za pravljenje biznis-planova, što je omogućilo zainteresovanima da apliciraju sa kvalitetnim projektima.
Javni pozivi za nove projekte Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije objavljuju se na zvaničnoj stranici grada Bijeljina, ali i na njihovom Fejsbuk i Instagram profilu.
(SrpskaInfo)