Tehnička škola „Mihajlo Pupin“ Bijeljina rasadnik je inovativnih ideja, a sa čak šest zlatnih priznanja okitio se učenik prvog razreda ove škole Marko Jovanović.
Učenik prvog razreda Tehničke škole Mihajlo Pupin u Bijeljini, Marko Jovanović Vratio se sa 34. Tesla festa u Novom Sadu sa čak tri zlatne plakete sa medaljom. Nagrade je dobio za CNC“ obradni centar, „3D“ štampač te za „LED“ kocku.
Tehnička škola „Mihajlo Pupin“ Bijeljina proglašena je najboljom srednjom školom u oblasti automatike, a Marko je ponovo osvojio tri nagrade, na 22. „Inostu mladih 2020“, održanom 19. i 20. novembra 2020. godine u Banja Luci, putem onlajn platforme. Nagrade je dobio za najbolji učenički rad u oblasti automatike – „3D“ štampač, te zlatnu i srebrnu plaketu, dok je njegov mentor, profesor Živa Makrin, dobio priznanje za najboljeg mentora.
Marko je još od malih nogu primjetio kod sebe ljubav prema istraživanju i inovacijama. Nakon osvojenih nagrada, trenutno radi na projektu pametnog ogledala.
Pametna utičnica, plutajuća kuća, robot za detekciju mina neki su od pronalazaka učenika Tehničke škole “Mihajlo Pupin” iz Bijeljine. Njihov rad zapažen je ne samo u Srpskoj, već i izvan naših granica. Broj osvojenih nagrada više i ne pamte.
Njihov profesor Živa Makrin ističe da je ponosan na mlade inovatore koji dostojno čuvaju ime Mihajla Pupina.
Profesor Makrin je od septembra otišao u zasluženu penziju. Iako ostaje predsjednik udruzenja inovatora Bijeljina, neće više biti svakodnevno sa učenicima u direktnom kontaktu.
Inovatorstvo i pronalazaštvo nije nimalo lak posao, kaže Makrin, posebno u Bijeljini, gdje učenici imaju tanke mogućnosti da se dalje usavršavaju. Tu su i finansijski problemi koji utiču na izradu eksponata, a pitanje je i koliko inovatorstvo kod nas zauzima zasluženo mjesto. On ističe da se nerijetko susreću sa problemima u svom radu. Učenici se često da bi svoje ideje pretvorili u djelo, odriču i džeparca.
Zahvaljujući pomoći i podršci profesora Makrina, mnogi mladi istraživači koji su završili Tehničku školu, nastavili su se baviti inovatorstvom i na fakultetima. Mnogi od njih, kao što su Igor Perić, Igor Tomić, Darko Lukić, Nebojša Božić, već su postali poznati programeri u Njemačkoj, Švajcarskoj i SAD, a dobili su i specijalizacije u evropskim zemljama.