22. decembar – počinje život u košnici /VIDEO/

Analiza pčelarske godine koja je ostavila iza sebe prazne košnice i loš rezultat kada je u pitanju unos meda, pokazuje da pčelari moraju djelovati proaktivno i ići u susret vremenskim prilikama, kako bi održali posao kojim se bave.22. decembar predodređen je za momenat kada matica počinje da leže prvo jaje i baš tada kažu pčelari počinje život u košnici.

Preduprijediti vremenske prilike koje za rezultat često imaju loš ekonomski efekat cilj je svakog ozbiljnog pčelara. Svjesni su kažu da i u lošoj godini jako pčelinje društvo posao unosa nektara može izvesti do kraja, pa je u ovom momentu najvažnije da pčele tokom zimskih mjeseci ne ostanu bez hrane.

Kvalitetna ishrana pčela u nedostatku meda kao glavnog pčelinjeg proizvoda je prioritet, pa se i na proizvodnju pčelinjih pogača u firmi Med impeks poklanja posebna pažnja. Akcenat je stavljen na kvalitet po svim standardima proizvodnje.

Što se proizvodnje hrane za pčele i pčelarske opreme tiče nabavka sirovine je ove godine poprilično koštala privrednike koji se bave ovim poslom.

I ako je godina bila loša za oblast pčelarstva uporni u poslu kojeg su se prihvatili ne odustaju.

Jačaju pčelinja društva, a i podsticaji na koji im sleduju po košnici od resornog ministarstva i lokalnih zajednica daju vjetar u leđa da se ubuduće održi ovaj posao.

S druge strane podsticaji po košnici u Srpskoj još uvijek nisu dostigli visinu podsticaja koje imaju pčelari u Brčko distriktu, njima po košnici sleduje 30 KM.

Ipak, važno je kažu pčelari da se podsticaji isplaćuju u kontinuitetu. Svoje obaveze prema pčelarima izvršava preko Agrarnog fonda i grad Bijeljina. Osim podsticaja, profitabilnost u ovom poslu sigurno je, donosi veći broj košnica.

Pčele moraju produžiti svoju vrstu, a to se ne dešava, te nastupa degradacija pčelinje zajednice, slabi vitalnost i razvijaju se bolesti koje oslabljuju pčelinje zajednice.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *