Iako vremenske prilike nisu bile naklonjene semberskim proizvođačima ranog voća i povrća, uzgajivači jagoda nisu nezadovoljni.
Veća šteta je na zasadima trešnje, jer u dužem vremenskom periodu sa niskim temperaturama nije bilo oprašivanja u vrijeme cvjetanja, pa je sada na početku zrenja primjetno odbacivanje plodova.
Gruba procjena govori, da će rod trešnje biti umanjen za 20 do 30 odsto od očekivanog.
U jagodnjaku Čedomira Radovanovića iz Velike Obarske, počela je berba jagode sorte “kler” i “džoli” na površini od jednog hektara.
Ne izostaje zadovoljstvo zbog krupnih i sočnih plodova bez oštećenja…
– Srećna okolnost je, za razliku od prethodnih godina, da nas je zaobišla kiša u vrijeme zrenja i berbe jagode – priča Čedomir, koji se sa svojom porodicom, ovim poslom bavi već desetu godinu.
– Iako je rizičnije, opredijelili smo se za proizvodnju na otvorenom, bez plastenika, jer su osunčani plodovi daleko zdraviji i ukusniji. Jagoda se trenutno prodaje po cijeni od 3,5 do četiri marke po kilogramu, i to je realna cijena, s obzirom na sva poskupljenja u proizvodnji, od repromaterijala, sistema za navodnjavanje, pa do dnevnice berača, do kojih je sve teže doći…
U odnosu na ostale proizvođače, Radovanovići su napravili iskorak više, na putu od jagodnjaka do kupca…
– Zdravu i očišćenu jagodu pakujemo u ambalažu od pola kilograma, da izbjegnemo staru, lošu naviku sa pijace, gdje se jagode kupe lopaticom sa stola u plastične kese, gde dolazi do gnječenja i oštećenja plodova. Trudim se, da pored zdravog i kvalitetnog ploda, kupac ništa ne odbaci od onoga što je kupio – kaže Čedomir Radovanović.
(Večernje novosti)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com