Na području Grada Bijeljina u tri predškolske ustanove i 15 klubova i igraonica predškolski program pohađa godišnje u prosjeku oko 800 mališana. Pandemija virusa korona otežala je i njihovo funkcionisanje.
Uskladu s naloženim higijensko-epidemiološkim mjerama, popunjeno je tek 70 odsto kapaciteta, a na listi čekanja je još oko stotinak dece od jasličkog do predškolskog uzrasta.
Nadležni se nadaju da će se do početka oktobra situacija normalizovati, a roditelji da će i njihovim mališanima biti omogućeno da pohađaju predškolske programe.
Bijeljinski vrtići, u skladu s preporukama resornog ministarstva i Instituta za javno zdravstvo RS, rade smanjenim kapacitetom. U jednoj grupi dozvoljen je maksimalan broj od 20 djece, a optimalno je da bude 30-ak mališana. Nadležni upozoravaju da to otežava uslove rada.
Čekaju obdanište u Patkovači
Direktor JU Dečiji vrtić „Čika Jova Zmaj“ Slaviša Vujanović podsjeća da je u funkciji pet objekata u kojima u raznim uzrasnim grupama boravi 520 djece.
– Tri objekta su nam u gradu, a po jedan u seoskim mjesnim zajednicama Dvorovi i Janja Novo naselje. Nadamo se da ćemo uskoro proširiti kapacitete i osnovati vrtić u Patkovači. Čim bude dozvoljeno da u jednoj grupi bude 30 korisnika, što je optimalno, povećaćemo obuhvat djece. Postoji potreba za tim, jer trenutno imamo oko 80 mališana na listi za čekanje – kaže Vujanović.
Kapacitet je za oko 30 odsto smanjen i u vrtiću „Petar Pan“. Direktor vrtića Staniša Ostojić kaže da ovu ustanovu trenutno pohađa oko stotinjak mališana.
– Pandemija korone nam je napravila problem za djecu u produženom boravku. Do sada smo radili u dvije smene, a sada u šest. Ovakva organizacija nastave u školama praktično je i nas natjerala da se prilagođavamo – kaže Ostojić.
Roditelji zadovoljni radom
Roditelji čija djeca pohađaju bijeljinske vrtiće uglavnom su zadovoljni uslovima boravka mališana i sadržajima koje nude predškolske ustanove.
Danijela Bošković je predsjednica Savjeta roditelja u vrtiću „Čika Jova Zmaj“.
– Apsolutno se poštuju standardi i norme kada je u pitanju vaspitno-obrazovni proces, kao i slobodne aktivnosti. Našu djecu uče lijepom ponašanju i svemu što će im trebati kroz život. Higijena i disciplina su na visokom nivou – naglašava ova majka.
I Sanja Pavić, majka trogodišnje učenice koja pohađa vrtić „Petar Pan“, prezadovoljna je uslovima u ovoj predškolskoj ustanovi.
– Djevojčica je srećna, voli da ide u vrtić. Dosta toga nauči, obuhvaćen je cjelokupan vaspitno-obrazovni rad. Imaju redovne obroke, kvalitetnu zdravu hranu i tome se jako posvećuje pažnja, što je meni kao majci izuzetno bitno – kaže Sanja.
Budući da su predškolski kapaciteti bili na nivou predratnih, a da se broj stanovnika, pa i djece, povećavao iz godine u godinu, gradska uprava Bijeljina opredijelila se za izgradnju novih predškolskih objekata. U protekloj deceniji izgrađena su tri nova objekta. Podrška predškolskim ustanovama pruža se i na druge načine, kažu nadležni.
SUBVENCIJE
Šef Odsjeka za društvene djelatnosti Grada Bijeljina podsjeća da se iz budžeta sufinansira samo vrtić „Čika Jova Zmaj“, čiji je gradska uprava osnivač.
– Nekada smo imali i subvencije za privatne vrtiće. Vjerujemo da će, čim se za to steknu uslovi, s tom praksom biti nastavljeno – kaže Mlađenović.
Statistike pokazuju da je predškolskim vaspitanjem na području grada Bijeljina obuhvaćeno tek 32 odsto mališana, a u Republici Srpskoj oko 25 odsto. Poređenja radi, u zemljama Evropske unije oko 93 odsto mališana obuhvaćeno je nekim oblikom predškolskog vaspitanja.
(SrpskaInfo)