Trivković: Kvalitet i prinos strnih žita izuzetno dobar

Na području Semberije žetva pšenice se, za sada, odvija dobro i značajne površine, od ukupnih 13.960 hektara koliko je na ovom području zasijano, već su požnjevene, a kvalitet i prinos strnih žita izuzetno je dobar uprkos ekstremno visokoj temperaturi vazduha, rekao je Srni predsjednik Savjeta za poljoprivredu Gradskog odbora SNSD-a Bijeljina Stevan Trivković.

“Očekujemo da u narednih sedam do deset dana žetva pšenice bude i završena. Zbog visoke temperature žetva pšenice je počela znatno ranije, već krajem juna, te se i očekuje da se ove godine završi ranije”, rekao je Trivković.

On je rekao da su, prema informacijama koje su dobijene od proizvođača pšenice, a i od mlinoprerađivača/otkupljivača, prinosi pšenice dobri i kreću se u prosjeku od pet do sedam tona po hektaru, a i kvalitet zrna se uspio očuvati, tako da

se hektolitarska masa kreće u prosjeku od 760 do više od 800 kilograma po metru kubnom.

“To pokazuje da je riječ o kvalitetnom zrnu, tako da ekstremna temperatura, koja je posebno za pšenicu kritična u fazi sazrijevanja zrna jer može dovesti do toplotnog udara, a u ekstremnim uslovima i do potpunog uginuća zrna, nije nanijela veću štetu, kako se očekivalo”, rekao je Trivković.

Trivković je naglasio da je ova godina jasno pokazala da, zahvaljujući prije svega upotrebi kvalitetnog deklarisanog sjemena, primjenjenoj agrotehnici i struci, mogu biti postignuti dobri rezultati, uprkos nepovoljnim temperaturnim uslovima u određenim periodima.

“Imali smo primjera u Semberiji da su prinosu pšenice na pojedinim parcelama bili veći od 10 tona po hektaru, što je blizu genetskog potencijala pšenice, a što govori da se ipak uz primjenu svih agrotretmana mogu postići dobri rezultati”, naveo je Trivković.

On je rekao da su prošle godine, koja je bila dobra za proizvodnju pšenice, sa dovoljno padavina i bez ekstremno visoke temperature, prosječni prinosi na području Semberije bili oko pet tona po hektaru.

“Ove godine na osnovu dosadašnjih pokazatelja možemo očekivati da prosječni prinosi u odnosu na prošlu godinu budu čak nešto i veći, što će značajno uticati na povećanje ukupne količine pšenice proizvedene na ovom području”, naveo je Trivković.

Kada je riječ o cijeni pšenice, Trivković je rekao da određeni mlinoprerađivači i otkupljivači na području Semberije plaćaju pšenicu od 0,35-0,37 KM po kilogramu.

“U poređenju sa cijenom pšenice u Srbije, na osnovu podataka sa Produktne berze, koja je oko 21 dinar, odnosno 0,35 KM po kilogramu, to govori da su određeni otkupljivači pšenice ove godine izašli sa cijenom pšenice kao u Srbiji, plus troškovi transporta, što do sada nije bio slučaj, a što je za svaku pohvalu”, ocijenio je Trivković.

Trivković je naglasio da posebno treba istaći i podsticajna sredstva koja Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izdvaja za proizvodnju pšenice u iznosu od 300 KM po hektaru i podsticajna sredstva iz Gradskog budžeta od dva feninga po kilogramu.

“To će, svakako, pomoći ove godine proizvođačima pšenice da ostvare još bolje rezultate u proizvodnji ove hljebne kulture”, rekao je Trivković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *