Pedagoški fakultet u Bijeljini, otvaranjem studijskog programa za GIS analitičara u oblasti životne sredine, kadrovski i profesionalno je osposobljen da odgovori na izazove prirodnih katastrofa na teritoriji Srpske i BiH, rečeno je danas na ovom fakultetu.
Geografski informacioni sistem je alat koji odlično analizira prostor do milimeterske preciznosti, rješava probleme saobraćaja, divlje gradnje, podzemnog i nadzemnog katastra, te saobraćajne signalizacije. Pedagoški fakultet prvi je u BiH prepoznao potrebu za GIS analitičarima, a riječ je o zanimanju koje ima ogroman potencijal na teritoriji Zapadnog Balkana.
Pedagoški fakultet je uvođenjem ovog programa osposobljen da odgovori na mnoge izazove prirodnih katastrofa, kojih u posljednje vrijeme nažalost ima sve više.
Prof. Aleksandar Valjarević, svjetski je stručnjak u ovoj oblasti, a kada je riječ o primjeni, profesor ističe da GIS analitičari svoje znanje mogu da primjene u raznim oblastima.
Rješavanje problema, vanrednih situacija kao što su poplave, požari, saobraćajne nezgode, zemljotresi, vremenske nepogode ubrzava se i preciznije rješava upotrebom Geografskih informacionih metoda i metoda daljinske detekcije.
Semberija ima oko 30 % lošeg potencijala za bujične tokove.
U cilju prevencije potrebno je uraditi novi prostorni i funkcionalni plan, idejna rješenja gdje treba da se radi šumski pojas kao i gdje treba zabraniti novogradnju.
GIS analitičar životne sredine danas predstavlja jedno atraktivno i traženo zanimanje u svijetu koji traži brza rješenja za nagomilane probleme u prostoru i životnoj sredini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com