Naučni skup “Ekonbiz 2021”, čija je ovogodišnja tema “Ekonomija i kovid 19”, okupio je danas u Bijeljini eminentne stručnjake u oblasti ekonomije, a pristigla su 44 naučna rada od 84 autora i koautora. Sudeći prema stanju u privredi i društvu u cjelini, pandemija je uradila ono što ni stručnjaci, niti mnogi radnički pokreti, ali ni protesti niti štrajkovi do sada nisu uspjeli. Vlade širom svijeta usmjerile su snage ka očuvanju ekonomije. S druge strane pokazala se velika nejednakost između regija bogatih i siromašnih, tako i između društvenih slojeva, moglo se čuti na skupu.
Na bijeljinskom Fakultetu poslovne ekonomije okupili su se eminentni stručnjaci, predstavnici ekonomskih fakulteta iz Srpske i regiona, preduzetnici i predstavnici lokalne vlasti, s ciljem da ukrste mišljenja i stavove o mogućnostima i modelima oporavka ekonomije koja je širom svijeta , pa tako i kod nas trpjela ogromne posljedice pandemije Kovid-19, koje nisu mimoišle ni kreatore najjače ekonomske politike.
Ekonomisti su navodi Ćuzović u posljednje gotovo dvije godine bili svojevrsni “vatrogasci”, a igra koja se vodila za spas privrede bila je veoma naporna i žustra. S druge strane, dobro kreirana strategija u susjednoj Srbiji za rezultat je imala dobre rezultate na ekonomskom planu.
Moraćemo ističe Ćuzović biti više proaktivni jer je pred svima u lancu prestrukturiranje pa zatim i dizanje na noge novog realnog sektora ekonomije u post normalnim ekonomskim uslovima. Sudeći po stanju u privredi i društvu u cjelini, pandemija je uradila ono što ni stručnjaci, niti mnogi radnički pokreti, ali ni protesti niti štrajkovi do sada nisu uspjeli.
Primjer u susjednoj Srbiji pokazuje da su preduzete mjere ekonomske politike bile značajne, kroz pomoć privredi, preduzetništvu, zdravstvu, te samim građanima. Uz dobru organizaciju nabavke vakcina, Srbija je otvorila svoja vrata i za vakcinaciju građana regiona, što je direktno i put ka sigurnijem ekonomskom oporavku. Sustemske mjere podrške sprovela je i Vlada Republike Srpske, zahvaljujući kojima je sačuvan veliki broj radnih mjesta u vrijeme kovid-krize.
Ovo je deveti internacionalni naučni skup koji organizuje Fakultet poslovne ekonomije, ove godine sa temom “Ekonomija i kovid-19”. Za skup su prijavljena 44 rada od 84 autora i koautora.
Današnji skup u organizaciji Fakulteta poslovne ekonomije pokazuje da je fakultet otvoreni sistem, koji je usko povezan sa Gradskom upravom, Vladom i privredom. Cilj je povezati ekonomiju i privredu kroz posebnu sekciju koja se bavi poslovnim susretima.
Fakultet poslovne ekonomije UIS do sada je potpisao više od 50 sporazuma o poslovno-tehničkoj saradnji sa privrednim subjektima iz Bijeljine i okruženja. Danas je potpisan još jedan sa jednom finansijskom institucijom.
Učesnici “Ekonbiza” očekuju da će nakon što budu odslušali veliki broj pristiglih referata, biti skrojena i jasnija slika o pozadini i pravoj suštini krize koja je izazvana pandemijom kovid -19, te da će biti trasirani putevi novog ekonomskog razvoja.
Cilj je kroz stručnu analizu sagledati kako oporavak privrede nakon kovid krize treba da teče, kaže gradonačelnik.
Naučni skup “Ekonbiz 2021” održan je na bijeljinskom Fakultetu poslovne ekonomije Univerziteta u Istočnom Sarajevu. U organizaciji skupa učestvuje više ekonomskih fakulteta iz Republike Srpske i Srbije, te Privredna komora Republike Srpske, Područna privredna komora Bijeljina uz saradnju sa Evropskom mrežom preduzetništva Republike Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com