Ova godina bila je uspješna za bijeljinske planinare, koji su, pored domaćih i planinskih staza u okruženju, osvajali i najviše planinske visove u Evropi i Africi.
Društvo okuplja više od stotinak aktivnih članova iz Semberije i susjednih opština, a odnedavno ima i 4 sertifikovana planinarska vodiča.
Neki od bijeljinskih planinara bili su na Karpatima, neki na Olimpu, a vrh Atlas za Gordanu Šataru bila je prva osvojena planina viša od 4.000 metara.
– Iako sam se dobro pripremila, brinula sam. Da li ću moći fizički to izdržati, da li ću biti zdrava… I sve je proteklo kako je najbolje. Korisno za naše tijelo, naš organizam. A tek upoznavanje sa različitim ljudima koji dijele moja interesovanja, druženje s njima i prijateljstva koja sam stekla su neprocijenjiva. To je fenomenalno i nezaboravno iskustvo – kaže Šatara, koja je bila jedan od pet članova ovog udruženja koja je boravila u Maroku.
Iskusni planinari pozivaju sve one koji imaju vremena i dobre volje da im se pridruže na planinarskim stazama. Osnovna pravila se brzo nauče i potom ste spremni za kraće staze na kojima većina provjeri svoju kondiciju, ali i spremnost za upuštanje u nove planinarske avanture. Potrebna je minimalna oprema, a ovaj sport podrazumijeva druženje u ljekovitom prirodnom okruženju.
Iako im je i hodanje dobro utvrđenim stazama pozitivno iskustvo, osvajanje svakog novog vrha je jedinstven i nezamjenjiv osjećaj uspjeha i slobode.
Planinarenjem se bave cijele porodice
Nerijetko se planinarenjem bave cijele porodice poput Radovanovića iz Han Pijeska. Mladi roditelji nisu se plašili da u planinarske pohode vode i svoju djecu. Tako uživaju već dvije godine.
Nevena Mirović sa suprugom Goranom Radovanovićem i djecom, sinom Sergejom (13) i kćerkom Katarinom (7), redovno učestvuje u planinarskim pohodima.
– Volimo prirodu, volimo biciklizam. Družimo se sa pozitivnim ljudima, upoznajemo nove predjele. Osim ovakvih akcija, mi često porodično izlazimo u šetnju, posjećujemo naša izletišta – kaže Nevena.
Planinarski savez RS okuplja 60 društava
Planinarski savez Republike Srpske okuplja 60 društava, a planinarenje kao sport je sve masovnije. Dobri su ambasadori Republike Srpske gdje god da se pojave, kaže predsjednik Planinarskog saveza RS Ljubiša Aramanda.
– Mi se ne bavimo samo planinarenjem. Mi gljivarimo, sakupljamo ljekovito bilje. Volim da kažem – idemo u prirodu po svoje zdravlje. Imamo i gorsku službu, vodičku službu, bavimo se i alpinizmom. Planiramo da planinarimo i po drugim državama i drugim kontinentima – kaže Aramanda.
Uređenje planinskog doma i planinskih staza, promocija prirodnih ljepota, istorijske i kulturne znamenitosti ovog kraja, samo su neke od aktivnosti ovog društva, kaže predsjednik Planinarsko-ekološkog društva “Majevica” Milojko Todorović.
– Prije par godina dobili smo na korištenje zgradu devastirane ambulante na Crvenom brdu u Gornjoj Trnovi kod Ugljevika, i to je prvi planinarski dom na području šire regije. Sada imamo mjesto za svoja okupljanja i odmor tokom planinarskih pohoda, imamo 30 kreveta tako da možemo da ugostimo svoje prijatelje, planinare iz Srbije, ali i drugih zemalja. Imamo 4 uređene staze, od 4 do 18 kilometara. Cilj nam i jeste da omasovimo društvo i uključimo u naš rad što više mladih ljudi. Želimo da okupimo ne samo planinare, nego i ekologe, lovce, izviđače, da organizujemo omladinske kampove, sportska takmičenja – rekao je Todorović.
Sjećanje na planinarku
Planinarsko-ekološko društvo Majevica organizovalo je i ove godine Četvrti memorijal “Snježana Krajišnik”. Pedesetak planinara iz svih krajeva Srpske okupilo se u Semberiji u pomen planinarki Snježani Krajišnik, koja je prije 5 godina poginula na Romaniji.
Pješačeći stazom od 20 kilometara, od planinarskog doma u Gornjoj Trnovi do manastira Tavna, odaju počast i nastoje da sačuvaju od zaborava uspomenu na svoju članicu sa kojom su dijelili ljubav prema prirodi i planinarenju.