Ostojić: Znakovni jezik – pravo na bolji život i rad gluvih i nagluvih

Predsjednik Saveza gluvih i nagluvih lica Republike Srpske Dubravka Živković Ostojić izjavila je Srni da Međunarodni dan znakovnog jezika, 23. septembar, proslavljaju sve zajednice gluvih na planeti i da ovaj datum ima veliki značaj za njih jer, zahvaljujući tom jeziku, mogu ostvariti komunikaciju sa sredinom u kojoj žive.

Ostojićeva je istakla da je ovo zajednica ljudi jezičke manjine koja je osuđena da cijeli život proživi bez sluha i glasa, a u svakodnevnici nailaze na prepreke, predrasude i diskriminacije, koje su zdravim ljudima nezamislive.

“U 21. vijeku ovaj jezik je toliko usavršen da ne postoji ništa što školovani prevodioci ne mogu prevesti na znakovni jezik, baš sve – svakodnevnu komunikaciju, naučna predavanja, crkvene molitve, poeziju, ali nečujno i bez zvuka. Zato je EU donijela Zakon o znakovnom jeziku koji su priznale sve njene članice, ali i one koje to tek treba da postanu”, kaže Ostojićeva.

Samo priznanje znakovnog jezika, istakal je ona, predstavlja pozitivnu promjenu za zajednicu gluvih, jer priznanje i legalizacija znakovnog jezika gluvima daje pravo i samostalnost.

“Komunikacija je ključni aspekt svakodnevnog života i bez nje pojedinac ostaje zavisan od drugih. Sa primjenom znakovnog jezika u svakodnevnom životu gluve osobe su dobile bolji pristup radnim mjestima, kvalitetno obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu”, napominje ona.

U novije vrijeme EU je donijela niz zakona kako bi sve države usvojile znakovni jezik i na taj način olakšale život gluvoj populaciji širom svijeta.

“I Narodna skupština Republike Srpske je 2018. godine usvojila Zakon o upotrebi znakovnog jezika u javnim ustanovama, tako da se i gluvim osobama omogući da samostalno obavljaju sve svoje životne potrebe”, napominje Ostojićeva.

Gradska uprava Bijeljina, kaže ona, redovno finansira projekte za seminare znakovnog jezika koje realizuje Centar za znakovni jezik u ovom gradu.

“Ovaj Centar Saveza gluvih Republike Srpske je osnovan u Bijeljini još 2004. godine. On obučava prevodioce znakovnog jezika širom Republike Srpske. Po tome je Bijeljina poznata na prostoru cijele bivše Jugoslavije”, naglašava Ostojićeva.

U saradnji i uz podrsku Gradske uprave i Saveza gluvih i nagluvih Republike Srpske iz Banjaluke, Udruženje gluvih iz Bijeljine i ove godine organizuje seminar znakovnog jezika u Narodnoj biblioteci “Filip Višnjić” od 7. do 31. oktobra.

“Udruženje je zahvalno Gradskoj upravi Bijeljina i Savezu gluvih Banjaluka. Oni su podržali naš projekat i tako omogućili realizaciju obrazovanja novih prevodilaca znakovnog jezika, koji su već zaposleni u javnim ustanovama u našem gradu”, zaključuje Ostojićeva.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *