U ljetnjim mjesecima povećan je broj pacijenata koji se javljaju porodičnom ljekaru zbog neke vrste trovanja hranom, mada ove godine nije bilo opasnijih i masovnijih intoksikacija, rekla je za TV Arena dr Bojana Paleksić Dokić, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Bijeljina.
Najčešća trovanja hranom u ovom dijelu godine dešavaju se zbog toga što hrana nije dovoljno termički obrađena ili nije zbrinuta na adekvatan način, odnosno nerijetko je izložena visokoj temperaturi.
Samo trovanje može da nastupi uslijed unošenja mikroorganizama – virusa ili bakterija, koji su vrlo aktivni u ovo doba godine. Prvi pokazatelji mogu da se jave od nekoliko sati ili poslije nekoliko dana nakon konzumiranja kontaminirane hrane, a simptomi su bol u stomaku, dijareja, povraćanje, te u pojedinim slučajevima povišene temperature.
Vrlo je bitno raditi sanitarni pregled kod radnika koji rukuju hranom, zbog eventualnog prisustva “stafilokokusa aureusa” u njihovom brisu grla i nosa, kako ne bi došlo da širenja ove bakterije.
Doktorka Paleksić Dokić kaže da se od svakog pacijenta, koji se javi sa opisanim simptomima, uzimaju podaci – da li su jeli neki sumnjiv obrok, da li neko od članova porodice ili poznanika sa kojima su imali zajednički obrok imaju slične tegobe, te se na osnovu toga procjenjuje da li postoji potreba da se obavijesti HES i izvrši uzorkovanje sumnjive hrane. Doktorka dodaje da ovog ljeta nisu zabilježili slučajeve opasnijeg i masovnog trovanja hranom, a nadamo se da će tako i ostati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com