Nesloga stanara i strah od troškova koče osnivanje Zajednice etažnih vlasnika /VIDEO/

U registru zajednica etažnih vlasnika u Bijeljini su 283 stambene zgrade, a u gradskom Odjeljenju za stambeno-komunalne poslove nemaju podatak o broju još neregistrovanih zajednica. Obaveza registracije najčešće se izbjegava zbog nemara, nesloge stanara i straha od troškova. Ipak u drugom po veličini gradu u Srpskoj ima i pozitivnih primjera, pa su u nekim zgradama zajedničkim snagama stanari realizovali i projekte izgradnje lifra, te rekonstrukcije dotrajalih fasada.

U registru zajednica etažnih vlasnika u Bijeljini su 283 stambene zgrade, a u gradskom Odjeljenju za stambeno-komunalne poslove nemaju podatak o broju još neregistrovanih zajednica. Nadležni podsjećaju da je registrovanje zajednice etažnih vlasnika obaveza po važećem Zakonu o održavanju zgrada koji je stupio na snagu još krajem 2011. godine.

Zajednice etažnih vlasnika imaju status pravnog lica , pa tako i procedura registracije obuhvata procese pripreme dokumentacije, upisa u registar, izradu pečata te otvaranje žiro računa u nekoj od komercijalnih banaka. Ipak ova obaveza najčešće se izbjegava zbog nemara, nesloge stanara i straha od troškova.

U velikom broju zajednica teško je i do dogovora oko imenovanja članova Upravnog odbora i lica ovlaštenog za zastupanje zajednice etažnih vlasnika.

Zakon ostavlja mogućnost i da lokalne zajednice imenuju prinudnog upravnika, međutim ni jedan grad u Srpskoj nije prešao na takvu opciju, suština je kažu da se postigne dogovor među stanarima. S toga se u Banjaluci i Bijeljini razmišlja i o pokretanju inicijative za izmjenu ovog zakona.

Jedan od problema koji se može javiti kao prepreka za osnivanje zajednice etažnih vlasnika jeste neriješen imovinsko-pravni odnos, odnosno problem knjiženja stanova za pojedine etažne vlasnike”, navode iz Odjeljenja.

Ipak u drugom po veličini gradu u Srpskoj gdje je evidentna ekspanzija gradnje, nije mali ni broj onih zajednica etažnih vlasnika koje mogu biti pozitivan primjer kako jedna zajednica može da doprinese etažnim vlasnicima kada se upravlja na pravi način , pa čak ima i nekoliko zajednica koje su uspješno provele projekte izgradnje lifta na svojim zgradama.

Dobar primjer funkcionisanja Zajednica etažnih vlasnika bilježi se i u nekim od novoizgrađenih zgrada u Bijeljini.

Interesovanja za rekonstrukciju fasada na zgradama uz sufinansiranje Gradske uprave ima i ove godine. Do sada je resorno odjeljenje zaprimilo 10 zahtjeva zajednica etažnih vlasnika koje su iskazale ovu namjeru.Svake godine kažu nadležni, Gradska uprava planira oko 40.000 KM sredstava za projekat sufinansiranja izgradnje fasada, ipak ovogodišnje budžetske projekcije sredstava za ove namjene su manje.

Što se tiče pogodnosti u vezi sa registracijom, ističu nadležni, etažni vlasnici moraju biti svjesni da pored toga što je osnivanje zajednice etažnih vlasnika zakonska obaveza, samo zajedničko udruživanje može donijeti normalno funkcionisanje zajednice, održavanje zgrade kao i veća ulaganja koja su neophodna u svim stambeno-poslovnim zgradama nakon određenog vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *