Kozarstvo u ekspanziji – kako dolazi do zaraze i kako suzbiti artritis encefalitis kod koza ? /VIDEO/

Virusno oboljenje artritis i encefalitis kod koza postalo je posebno aktuelna tema u poslednje vreme kako među veterinarima tako i među stočarima, jer ako se ništa ne bude preduzimalo po pitanju sprečavanja širenja virusa u narednom periodu on bi mogao stvoriti ozbiljniji probleme za uzgajivače.

Kod nas je kozarstvo u blagoj ekspanziji. Zbog dosta rentabilnije proizvodnje u odnosu na držanje muznih krava te dobrih podsticaja po litri mlijeka, poljoprivrednici se širom Srpske opredjeljuju za kozarstvo. Ipak, prije nego što odlučite da formirate stado na farmi, stručnjaci pozivaju na oprez i to zbog virusne bolesti koja se naziva koziji artritis i encefalitis (CAE). Bolest je prisutna svuda u svijetu gdje god je zastupljena intenzivna proizvodnja koza rase “alpina”.

Govoreći o prenosu ove bolesti Stevanović ističe da se virus prenosi vertikalno sa majke na jare. Jasno je da je koziji artritis i encefalitis (CAE) postao problem i domaćih farmi koza, pkazuju to i rezultati analiza uzoraka krvi koza koji su uzeti sa farmi, a koje su obavljene u referentnim laboratorijama.

Najveći broj pozitivnih uzoraka krvi koza na ovu bolest podite sa ovog područja prije svega jer sam i sam insistirao na tome da se provjeri zdravstveno stanje koza na farmama ističe Stevanović ali i dodaje da su mu se i lično farmewrti obraćali za pomoć već kada su uočili probleme u stadima.

Najbolja preporuka je ističe odghovorno pristupiti problemu za koji napominje niko nije kriv i suzbijati bolest na farmi.

Napominje da ovaj virus nije zoonoza i nije prenosiv niti opasan po ljude, već da samo i isključivo pravi ogromnu ekonomsku štetu na farmama gdje ga ima i gdje se ispoljio.

Farmerima i onima koji namjeravaju da se bave kozarstvom poručuje da prvo procijene zdravlje koza putem analiza krvi, a ne da bez ikakve zdravstvene provjere pazare onu kozu koja na oko dobro izgleda.

Intenzivnih farmi koza od oko 150 grla nema mnogo u Srpskoj, ima i onih manjih koje nisu registrovane, ali je na terenu primjetno veće interesovanje farmera da se ozbiljnije prihvate ovog posla, što je ističe Stevanović dobro za domaću stočarsku proizvodnju, ali ukazuje da koze treba nabavljati isključivo sa provjerenih farmi.

Prtoblem kod CAE-a je to što odmah ne ispolji svoju pravu sliku. Pad proizvodnje mlijeka obično farmerima nije signal da imaju virus na farmi, prije svega pomisle da je problem ishrana, međutim kako koze stare ispoljavaju goru kliničku sliku.

Bolesti treba pristupiti ozbiljno i bolje se informisati. Kozarstvo je specifična grana stočarstva, pa je neophodno mnogo više volje i energije uložiti u edukaciju jer upravo u ne znanju nastaju greške.

Stručnjaci savetuju da pre svega unošenje bolesti u stado treba sprečiti ispitivanjem svake novokupljene jedinke, ali tu su i drugi načini da se izbegne zaraza ili makar zaustavi prenošenje na mladunče.Na kraju, za one koji koriste kozije proizvode važno je napomenuti da nije u pitanju virus opasan za čoveka i druge životinje, a kozije mleko ne može biti zaraženo virusom.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *