U zavisnosti od rokova sjetve, kukuruz na semberskim poljima prolazi različite faze rasta i razvoja. Onaj koji je zaoran do 25 aprila kada je kalendarski iscurio optimalni rok porasta je četiri do šest listova i u dobroj je kondiciji. Međutim, posla na njivama ratari imaju još.
Potrebno je obaviti korektivne tretmane i zaštititi biljke od najezde korova, koji u suprotnom mogu osvojiti njive i tako kukuruzu uskratiti neophodnu vlagu i hranjive materije, što ne bi bilo dobro po razvoj kukuruza. Korektivnim tretmanima treba pristupiti odgovorno i veoma oprezno, pa je i konsultacija sa stručnjacima zlata vrijedna.
Kada se rade herbicidni tretmani, poljoprivredni proizvođači moraju imati u vidu i to da mogu dodavati filijarnu prihranu, kako bi uništavanje korova u usjevu imalo bolji efekat. Stručnjaci s toga i objašnjavaju cijeli proces.
Česte su i greške u ovom poslu, koje kasnije tokom sezone dolaze na naplatu. Agronomi ističu jednu, koja se najčešće zna potkrasti poljoprivrednim proizvođačima prilikom brojanja listova kukuruza.
Ratari kažu da ih tretmani protiv korova u kukuruzu iz godine u godinu više koštaju. Neki s toga čekaju da na zasijanim oranicama izađu svi korovi, kako bi izvršili poslove zaštite. S razlogom se postavlja pitanja, kada je pravi trenutak i krajnji rok za obavljanje ovog posla ?
Sabrali su veće troškove i oni koji su kukuruz zaoravali u veoma ranim rokovima sjetve, kasniji hladni aprilski dani zaustavili su klijanje i nicanje, pa je njive trebalo i presijavati.
Zato su sredinom maja uslovi za rast i tazvoj kukuruza idealni. Dobar je raspored padavina i sunčanih dana, što prija ovoj ratarici, koja je glavna jara kultura u atarima Semberije. S druge strane, stasavaju i strna žita, rane sorte pšenice ušle su u fazu klasanja. Sada kažu stručnjaci treba pratiti usjev i na vrijeme pristupiti tretmanima protiv fuzarioze klasa pšenice.
Ima i novina u ovom poslu, pa oni koji savremena dostignuća prate, radi boljeg kvaliteta zrna drugu prihranu pšenice podijelili su u dva dijela. Evo i kako.
Povrtari su dinju i lubenicu počeli iznositi na njive. Trebali bi biti oprezni, sugerišu im stručnjaci. Vremenske oscilacije su česte, a ove su biljke veoma osjetljive.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com