Da li će Srbija uvesti rigoroznije mjere pa i 24 časa karantina zavisi dosta od podataka koje ćemo danas dobiti o novom broju oboljelih i umrlih od korona virusa, kazao je za TV Prva epidemiolog Predrag Kon, načelnik Jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje i član Vladinog Kriznog štaba za borbu protiv COVID-a.
On je rekao i da ako se policijski čas od 24 sata prijevremeno donese, epidemija može kasnije da se vrati, ali bi bila mnogo blaža i Ističe da je u toku srpski scenario, kojeg se mi na kraju nećemo stidjeti.
– Struka je dala još na početku svoje preporuke a to su smanjenje kontakata, prvo je bilo uvođenje vanrednih mjera, pa ograničenje kretanja pa promjena vremena policijskog časa. Mi smo došli do pred sam kraj, izgurali smo 4 nedjelje. Odluka da li će se uvesti nešto rigorozonije zavisi od neoposredne situacije. Došli smo na maksimum, do obilježnih 160 oboljelih. Imamo skok – kazao je dr Kon.
Zašto se razmišlja o karantinu 24 sata
– Pokušao sam da objasnim zašto se razmišlja o tome. Virus ako naglo počne da se prenosi i izađemo iz kontrole situacije onda je neminovno uvođenje 24 sata karantina. Virus živi u samom čovjeku. U tom čovjeku ili izazove tešku bolest ili smrt. Da bi nastavio da živi on mora da pređe na drugog čovjeka. Ako se u periodu inkubacije od dvije nedjelje onemogući bilo kakva situacija da dođe do prenošenja, virus umire. Poslije tog perioda od 14 dana, ostaju samo oni koji su na početku oboljeli i onda virus nema gdje da ide – objasnio je dr Kon i još jednom ponovio da odluka o takvoj mjeri neće biti odluka struke:
– Struka je preporuku dala na početku. Normalno, ako se sprovedu prijevremeno, opet će se pojaviti virus i krenuće ispočetka, i ponovo će napraviti, doduše, daleko manju epidemiju, ali napraviće. To je suština što je struka objasnila a donošenje odluke direktno zavisi od čitavog društva i onih koji su na vlasti.
ZARAŽENO JOŠ 111, PREMINULO TROJE
U Srbiji je u protekla 24 časa registrovano novih 111 osoba pozitivnih na virus korona, a preminule su još tri osobe, pa je ukupno preminulih 31, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja Srbije.
Preminule su dvije osobe muškog pola, i jedna osoba ženskog pola.
Prosjek njihovih godina je 58,7 i kao i kod svih prethodnih žrtava, i oni su imali više drugih bolesti koje su doprinijele fatalnom ishodu.
Do sada je registrovan ukupno 1.171 potvrđeni slučaj, od kojih je hospitalizovano ukupno 783, a na respiratoru je 81 pacijent.
Od posljednjeg izvještaja juče u 15.00 časoova do danas u isto vrijeme, testirani su uzorci 637 osoba, a ukupno je u Srbiji do sada testirano na virus korona 5.008 ljudi.