Gore i nebo i zemlja: Suša poskupljuje proizvodnju povrća

Tropske vrućine, praćene odsustvom padavina, zadaju glavobolju semberskim poljoprivrednicima, koji povrće navodnjavaju danonoćno da bi sačuvali rod.

Vodeni topovi i pumpe su i na njivama pod kukuruzom, koji u fazi intenzivnog razvoja ima velike potrebe za vodom.

Zabrinuti su i oni povrtari koji imaju sisteme za zalijevanje, jer suša znatno poskupljuje proizvodnju.

Sunce prži, gore i nebo i zemlja, koja je suva kao barut, pa širom Semberije bruje sistemi za navodnjavanje koji održavaju biljke u životu.

Rod

Svoje oranice navodnjava i Veljko Kordić iz semberskog sela Crnjelova.

– Ne može ništa ostati ako se ne zalije na vrijeme. Ima puno posla oko navodnjavanja, ali mi smo naučili na to i izdržaćemo – kaže Kordić.

Zbog temperatura, koje dostižu i 40 stepeni Celzijusa, zabrinut je i Cviko Đokić iz Crnjelova.

 – Na temperaturi višoj od 35 stepeni biljke ne mogu da se razvijaju. Lubenica će sazreti u isto vrijeme, pa ćemo biti prinuđeni da je dajemo u bescijenje, a doći ćemo u situaciju da je poslije neće biti na tržištu i biće skupa. Paprika progorijeva i rod će biti drastično umanjen. I rasada kupusa ne može da se sadi i suši se. Zalijevamo svakodnevno sa pet do osam motora. Moramo ako želimo sačuvati prinos, pa trčimo s njive sa povrćem do oranica pod žitaricama – naglašava Đokić.

Ukoliko narednih dana ne bude obilnijih padavina, podbaciće ovogodišnja proizvodnja.

– Ono što je ranije sijano, i to hibridima otpornijim na sušu, možda se i sačuva. Ali, dešavalo se da suša odnese i 90 odsto roda – upozorava Đokić.

Navodnjavanje

On naglašava da se ozbiljna poljoprivredna proizvodnja ne može zamisliti bez navodnjavanja.

– Ako čovjek hoće da opstane, mora da navodnjava, primjenjuje sve agrotehničke mjere i savjete stručnjaka. Mora se ulagati ako želite dobar prinos. Sve u svemu, raditi moramo, a da li ćemo biti zadovoljni zavisi od mnogo faktora – kaže ovaj proizvođač povrća.

Nedostatak vode zaustavlja razvoj, upozorava agronom Stanko Tadić i naglašava da sistemi za navodnjavanje moraju raditi intenzivno na parcelama kako bi se smanjili negativni efekti suše.

– Povrtarima koji se bore sa tropskim vrućinama savjetuje se preventivna i pravovremena zaštita od bolesti i insekata i redovno prihranjivanje. Preporučuje se na visokim temperaturama osvježavanje aminokiselinama kako bi biljke mogle preko listova da usvoje hraniva i lakše podnesu temperaturne šokove – naglašava Tadić.

Više od 25.000 hektara na području Semberije je pod kukuruzom. Očekuje se da će rod da podbaci, jer je najprije zbog vremenskih neprilika kasnila sjetva, a sada i tropske temperature negativno utiču na biljke koji su u fazi razvoja 10 do 12 listova.

Prognoza

– Vremenska prognoza nije ohrabrujuća. Najavljuju se visoke temperature tokom jula, a za avgust bi mogle da budu iznad prosječnih. To će ugroziti povrće, voće, ali i ratarske kulture, naročito kukuruz – upozorava Tadić.

Enormno visoke temperature ubrzale su sazrijevanje strnih žita, pa je žetva ječma i pšenice u punom jeku. Kada dođe do prijevremenog sazrijevanja zrna ne može se očekivati maksimalan prinos, kakav su semberski poljoprivrednici imali prošlog ljeta.

(SrpskaInfo)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: