Bijeljina je krajem februara danima bila najzagađeniji grad u Evropi, prema podacima sajta Purple Air . Ni sada početkom marta i dolaskom ljepšeg vremena, situacija nije drastično bolja. Za večernje šetnje ulicama Bijeljine, potrebna je maska, ne zbog korone, nego zato što vazduh pun smoga otežava disanje.
Vazduh u Bijeljini u zimskim danima ima boju i miris. Na stranici “Prpl er” gdje se prikupljaju podaci o zagađenju u većim gradovima Evrope, Bijeljina je nekoliko dana zaredom krajem februara bilježila zagađenje vazduha preko 500. Ovakve vrijednosti su izuzetno opasne po zdravlje ljudi, pa je naš grad dobio i neslavnu titulu najzagađenijeg u Evropi. Situacija se nešto poboljšala sa dolaskom toplijeg i sunčanog vremena. Međutim, i dalje je zabrinjavajuće zagađen vazduh koji udišemo.
Tako je prvih martovskih dana i to po sunčanom danu indeks zagađenosti iznosio154, prema podacima stranice Prpl Er uz upozorenje da može dovesti do zdravstvene problema kod ljudi ako su takvom vazduhu izloženi 24 sata, kao i da osobe osjetljivih grupa mogu imati i ozbiljnije zdravstvene posljedice.
Za večernje šetnje ulicama Bijeljine, potrebna je maska, inače vazduh pun smoga otežava disanje. Ekološka udruženja pitaju kako je jedan grad koji nije industrijski toliko zagađen. Odgovor se krije u tome što većina građana za zagrijavanje stanova i kuća u Bijeljini koristi ugalj iz Rudnika Ugljevik koji je pun sumpora kao i ogromnoj koncentraciji saobraćaja na malom prostoru.
Zagađenje vazduha u Bijeljini suspendovanim česticama konstantno je na lokaciji kod Toplane tri uzastopna dana i dostiže tri puta veće koncentracije od propisanih graničnih vrijednosti, objavljeno je na zvaničnoj stranici grada. Iz gradske uprave su nam rekli da stalno upozoravaju građane da ne koriste ugljevički ugalj, koji je pun sumpora.
Nije samo grijanje na fosilna goriva osnovni problem. Jednako je štetno, neodržavanje dimnjaka, a ekolozi ocjenjuju da ako bi smanjili upotrebu motornih vozila u gradu, da bi odmah bila znatno smanjena i zagađenost vazduha.
Zagađenje vazduha – zajednički je problem na Balkanu. Svake zime dešava se ista priča – vazduh koji dišu građani u pojedinim gradovima BiH i Srbije izuzetno je zagađen. Na poražavajuću statistiku vazduha na Balkanu upozorava i Agencija za zaštitu životne sredine EU. Različiti faktori utiču na nivo zagađenja, a jedan od najvećih zagađivača su upravo individualna ložišta.
Zvanični izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine Evropske unije navodi da od osam smrtnih slučajeva u Evropi, jedan ima veze sa zagađenjem životne sredine.Države s procentualno najvećim brojem smrtnih slučajeva zbog zagađenja su Albanija, Bosna i Hercegovina, Rumunija, Crna Gora i Srbija, navodi se u izveštaju.