Statistika iz prošle godine svjedoči da je u 2020. godini došlo do urušavanja dječijih prava. Broj žalbi ukazuje na kontinuirani trend rasta broja djece koja trpe najveću štetu visokokonfliktnih razvoda, nerazriješenih partnerskih odnosa roditelja, a nerijetko roditelji instrumentalizuju djecu i “uvlače” ih u svoje sukobe
Do kraja decembra prošle godine Kancelariji ombudsmana u Bijeljini podneseno je 108 žalbi-prijava na povredu prava kod 120 djece, što je za 18 odsto više nego godinu prije. Ove brojke ukazuju na urušavanje dječijih prava u 2020. godini.
Smatrajući da je Ombudsman prava adresa za rješavanje njihovog problema, četvoro djece iz Bijeljine samostalno se prošle godine obratilo ovoj instituciji za zaštitu njihovih prava.
Na nivou Republike Srpske, a i u regiji Bijeljina, prijavama se ukazuje da je najčešća povreda upravo ličnih prava djece, i to ugroženost prava djece u postupcima visokokonfliktnih razvoda brakova ili prekida vanbračne zajednice. U prošloj godini 66 odsto od ukupnog broja zaprimljenih prijava odnosilo se upravo na ova prava.
Bilo je u prošloj godini i ukazivanja na povrede prava djece sa smetnjama u razvoju, institucija je uputila i određene inicijative s ciljem poboljšanja njihovog položaja u društvu.
U saradnji sa Gradskom upravom Kancelarija ombudsmana u Bijeljini radila je i na pitanjima djece koja se nalaze u hraniteljskim porodicama.
Vukovićeva je istakla da se u prethodnoj godini značajan broj prijava-žalbi upućen Kancelariji odnosio i na pitanje nasilja nad djecom i među djecom.
“U godini korone manji je broj prijava koje se tiču urušavanja prava djeteta na zaštitu od nasilja. U tom kontekstu, smanjen je broj prijava vršnjačkog nasilja, što dovodimo u vezu sa izostankom rada škole na uobičajen način i u kraćem trajanju nastave, kao i u činjenici izostanka grupnog okupljanja djece”, navela je Vukovićeva.
Ističe da su se neke od prijava odnosile i na neregularnosti u proglašenju učenika generacije, ali i na probleme u uslovima prelaska djece-sportista iz kluba u klub.