Na debati “Zajedno u borbi protiv trgovine djecom” koja je danas održana u Bijeljini zaključeno je da pomaci u ovoj oblasti postoje, ali su kratkoročni, zbog čega je važno da se cijelo društvo uključi u prevenciju i brigu za dugoročno rješavanje pitanja egzistencije žrtava.
“Vrlo je značajna uloga obrazovnih ustanova, jer se svi rizici za trgovinu djecom smanjuju ako su djeca uključena u redovan obrazovni sistem”, rekla je novinarima Ljilja Lukić iz Fondacije “Lara”, koja je organizator skupa.
Ona je navela da se djeca najviše eksploatišu za prosjačenje, veliki je broj i prinudnih maloljetničkih brakova, a kod trgovine djecom najviše su u riziku djeca iz romskih porodica, djeca migranti, pogotovo bez roditeljske pratnje i sva djeca koja se nalaze u stanju socijalne potrebe.
“BiH je godinama zemlja tranzita, destinacija i zemlja izvora žrtava trgovine ljudima i podaci iz Kancelarije koordinatora za trgovinu ljudima pokazuju da djeca čine više od polovine žrtava”, reka je Lukićeva novinarima.
Prema njenim riječima, od 57 identifikovanih potencijalnih žrtava trgovine ljudima u BiH tokom 2021. godine čak 54 su bili maloljetni.
“Institucije rade sve što je u njihovoj moći, ali smještanjem žrtava trgovine ljudima u domove i sigurne kuće problem bude kratkotrajno riješen, a potrebna su nam dugoročna rješenja uz pomoć države i sistema”, ocijenila je učesnik debate Dragana Petrić.
Na javnoj debati održanoj u Muzeju Semberije razmijenjena su iskustva s ciljem informisanje javnosti o načinima na koje djeca i odrasli mogu da postanu žrtve eksploatacije, a učesnici su bili predstavnici institucija i nevladinih organizacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com