U hramovima SPC danas su služeni pomeni nevino postradalim žrtvama u progonu srpskog naroda tokom vojne operacije “Oluja” na području Republike Srpske Krajine i Republike Hrvatske. Slavljenje rata nije drugo do nastavak slavljenja zla, poručio je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, koji je u Zagrebu, u Sabornoj crkvi Preobraženja gospodnjeg, služio parastos žrtvama hrvatske vojno-policijske operacije “Oluja”.
Predstavnici Koordinacije udruženja izbjeglih i raseljenih u Srbiji, Udruženja “Zavičaj” i drugih partnerskih asocijacija danas su u Tašmajdanskom parku u Beogradu položili vijence kod spomenika poginulim Srbima u ratovima devedesetih godina prošlog vijeka, a povodom 25 godina od egzodusa srpskog naroda u zločinačkoj akciji hrvatske vojske i policije “Oluja”.
Potpredsjednik Vlade Srbije Zorana Mihajlović je, povodom 25 godine od hrvatske vojne akcije “Oluja”, rekla da srpski narod nikad neće zaboraviti svoje žrtve, ali da je važno da Srbija i Hrvatska za budućnost traže drugačije puteve od onih iz prošlosti i grade dobre odnose kao susjedi. Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je danas da niko ne može da legitimizuje zločinačku akciju “Oluja” napominjući da je riječ o etničkom čišćenju Srba iz Hrvatske. Ana Brnabić je na televiziji Pink rekla da se “Oluja” obilježava u Srbiji i Hrvatskoj na dva potpuno različita načina, te da se nalazimo u kompleksnom trenutku i da je pred Srbijom mnogo izazova.
U Hvatskoj ni četvrt vijeka poslije vojno- policije akcije “Oluja” sva tijela krajiških Srba nisu pronađena i ekshumirana, upozorili su danas iz Udruženja porodica nestalih i poginulih lica “Suza”. Predsjednik Komisije Vlade Srbije za nestale Veljko Odalović kaže da je u Zagrebu 350 srpskih tijela, a da je izvjesno da od ostalih 550 tijela najveći broj pripada Srbima.
U Srpskom nacionalnom veću (SNV) u Zagrebu je održana komemoracija žrtvama akcije Oluja i nakon nje, a predsjednik Savjeta te organizacije, Milorad Pupovac, naglasio je da je za ozdravljenje hrvatskog društva najvažnije uzajamno priznavanje stradanja, kako bi se okončao rat, koji u Hrvatskoj, kaže, nije završen. I danas se ne stišavaju komentari povodom prisustva srpskog predstavnika na obilježavanju Oluje u Hrvatskoj.
Premijer Andrej Plenković izjavio je uoči obilježavanja godišnjice vojno-policijske akcije “Oluja”, da je dolazak potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića, bila njegova “logična inicijativa”.
Vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije. Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.
Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz svojih domova protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluja” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid.