Bakterijske infekcije teladi u neonatalnom periodu i kako ih liječiti /VIDEO/

Stručnjaci Veterinarskog instituta “Doktor Vaso Butozan”, osim što u laboratorijama instituta tragaju za uzrokom i rješenjem problema koji narušavaju zdravlje životinja, dobar dio vremena provode i na terenu, kako bi se domaća stočarska proizvodnja očuvala i da bi se održao stočni fond koji je ukoliko se uruši, teško zanoviti.

Na govedarskim farmama trenutno je aktuelan problem takozvanog sindroma neonatalnog proliva kod teladi. Na farmama širom Srpske pokazale su analize najdominantnija je escherichia coli.

Stevanović naglašava da je u ovom slučaju veoma bitno da sami farmeri pravovremeno prepoznaju kliničku sliku ove bolesti, koja se ispoljava drugog ili trećeg dana po dolasku teleta na svijet. Apeluju i na vakcinaciju junica i krava u određenim fazama gravidnosti.

Stevanović pojašnjava da svaka farma ima svog određenog uzročnika, pa sugeriše farmerima da ispitaju koji je uzročnik proliva kod teladi na njihovim farmama, tako što se uz adekvatan pristup stručnjaka uradi obdukcija uginulog teleta, zatim analize na osnovu kojih se i determiniše uzročnik problema na farmama i to je pristup koji Institut Doktor Vaso Butozan i primjenjuje.

Ovo je naglašava Stevanović bolest s kojom se suočavaju veće farme i uglavnom se ispoljava kod teladi koje su na svijet donijele krave iz uvoza.

S obzirom da se sa ovim problemima suočavaju velike farme širom Srpske, a uzimajući u obzir činjenicu da se iz godine u godinu uključuju u proizvodnju na našem terenu i krave iz uvoza, mnogi farmeri su odgovorno pristupili rješavanju ovog problema. Uložili su nadljudske napore i na vrijeme uključili struku, kako bi se uz vakcinaciju krava, zatim u slučaju pojave bolesti, adekvatnu dijagnostiku smanjili ekonomski gubici na gazdinstvima.

Ovo je primjer odgovornog pristupa jednog farmera ovom problemu kažu u Veterinarskom institutu. Govoreći o vakcinaciji krava i junica Stevanović napominje da su na našem tržištu dostupne vakcine različitih proizvođača, koje se i apliciraju na drugačiji način. Ipak, kako bi efekat vakcinacije bio bolji savjetuje obavljanje analiza, kako bi se utvrdio uzročnik  koji je dominantan.

Pojava ove bolesti kod teladi javlja se uglavnom sezonski i najčešće tokom zimskih mjeseci usljed pada temperature, što izaziva efekat većeg stresa kod teladi i pada imuniteta. Pravilo je – poručuju iz Veterinarskog instituta da se sva goveda vakcinišu, a u slučaju pojave bolesti, pravilna dijagnostika, odnosno obdukcija na osnovu koje se utvrđuje uzročnik i ulazi u terapiju, nikako se ni kod životinja u ovom slučaju ne preporučuje pristup takozvanog ” liječenja na pamet”.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *