Nestaje kiseonika u UKC-u RS, situacija alarmantna /VIDEO/

Prema posljednjem presjeku u RS je izvršeno testiranje 912 laboratorijskih uzoraka, a virus korona potvrđen je kod 349 osoba. Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 745. Na respiratoru se nalaze 74 osobe. Od 349 novoozaraženih ponovo najveći broj- 68 osoba iz Banjaluke i 50 iz Bijeljine.  Situacija u Srpskoj dodatno je usložnjena zbog afere “Kiseonik”.  Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da ova zdravstvena ustanova ima na zalihama kiseonika do večeras.

Čekaju se rezultati kvaliteta kiseonika koji se koristi u medicinske svrhe, nakon što je laboratorija iz Srbije juče uzela uzorak koji se svakodnevno koristi na UKC RS. Nalaz bi trebalo da bude dostavljen večeras ili sutra prije podne. Iz kliničkog centra kažu da je kiseonik ispravan, ali da ga zbog novonostale situacije na zalihama imaju samo do večeras.

Problem je nastao nakon što je juče Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH zabranila firmi “TGT tehnogas” iz Laktaša, jer kako navode nije registrovana za prodaju niti za proizvodnju medicinskog kiseonika. U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske pak tvrde da “TGT Tehnogas” ima potrebne dozvole. Ova firma je UKC Republike Srpske i druge bolnice u Republici Srpskoj snabdijevala kiseonikom.

Povodom novonastale situacije oglasio se i Stanislav Čađo direktor firme TGT Tehnogas. Sav uvezeni i isporučeni kiseonik zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj u proteklom periodu ima odgovarajuću čistoću za upotrebu u zdravstvenim ustanovama, rekao je.

“Svaki uvoz i isporuku prati odgovarajući sertifikat o usklađenosti, koji to potvrđuje. Isporuka kiseonika kupcima odvijala se u skladu sa odredbama i uslovima sadržanim u tenderima, koje su ustanove objavljivale. Pruženi nivo usluge bio je takav da je osiguravao snabdjevenost zdravstvenih ustanova i u najtežim i najkritičnijim trenucima pandemije kovida 19”.

Vlada RS naručila je istragu i uzorkovanje, a resorni ministar Alen Šeranić i direktori bolnica tvrde da je ovo udar na medicinsku struku. Dok opozicioni političari, u ovoj aferi vide namještanje tendera nauštrb zdravlja stanovništva, s druge strane politički vrh i SNSD garantuju za kvalitet kiseonika koji se koristi u zdravstvenim ustanovama.

Aferu “Kiseonik” pokrenuo je gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković koji tvrdi da je UKC RS nabavljao tehnički gas i kao takav davao pacijentima koji su se nalazili na liječenju. Razlika između tehničkog i medicinskog gasa je u tome što je medicinski gas prečišćeni gas iz kojeg su izolovani azot-suboksid i ugljendioksid, čime pomaže u liječenju teško oboljelih pacijenata. U suprotnom može doći do komplikacija u bolničkom liječenju.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *